Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
tartu

Ülikooli senat valis raamatukogu uueks juhiks Krista Aru

Krista Aru Tartu ülikooli aulas Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale pühendatud konverentsil eelmise aasta detsembris. FOTO: Margus Ansu

Tartu ülikooli senat valis ülikooli raamatukogule ja muuseumile uued juhid. Raamatukogu hakkab juhtima kultuuri- ja poliitikategelane Krista Aru. Muuseumi juhina jätkab Mariann Raisma.

Tartu Ülikooli raamatukogu juhiks valitud Krista Aru on suure kogemusega juht, kelle tegemisi iseloomustab lai kultuuriline haare.

Aru sõnul peab ta oluliseks eesti kultuuriloo paremat esiletõstmist raamatukogu tegevuse kaudu ning teadlaste suuremat sidumist raamatukoguga. Aru rõhutas, et raamatukogu pole ainult ülikooli tugiüksus, vaid see peab olema ka keskus, mis toetab aktiivselt õppe- ja teadustegevuse tingimuste parandamist ning aitab ülikoolil täita oma põhiülesandeid kogu ühiskonnas. Samuti tõstis ta esiplaanile töötajate pideva arendamise vajaduse ja meeskonnatöö.

Kandidaatide hindamise komisjoni liige, Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura ütles, et Aru on kindlasti silmapaistev eestkõneleja, kes edendab ülikooli raamatukogu tuntust Eesti ühe olulisema raamatukoguna.

Aru on lõpetanud 1981. aastal Tartu ülikoolis ajakirjanduse eriala cum laude. Aastatel 1989–1992 õppis ta Tartu ülikooli aspirantuuris eesti kultuuri ja kirjanduse erialal ning 1992. aastal kaitses ka magistrikraadi eesti kirjanduses. 2010. aastal kaitses Aru Tallinna ülikoolis filosoofiadoktori kraadi kultuuride uuringute alal.

Aru on töötanud kümme aastat (1995–2005) Eesti kirjandusmuuseumi direktorina, aastatel 2006–2012 oli ta ERMi direktor ning seejärel teadusagentuuri juhatuse liige. 2015. aasta märtsist 2019. aasta aprillini oli Aru Riigikogu liige, kuulumata ühtegi parteisse, kuid osaledes Vabaerakonna fraktsiooni töös. Riigikogus osales Aru aktiivselt kultuurikomisjoni ja julgeolekuasutuste järelevalve komisjoni töös.

Aru lööb kaasa paljude kultuuri- ja teadusorganisatsioonide tegevuses, muu hulgas on ta Eesti rahvuskultuuri fondi nõukogu liige, ERMi nõukoja liige, Jaan Tõnissoni seltsi juht ja rahvusringhäälingu nõukogu liige.

Mariann Raisma on juhtinud Tartu Ülikooli muuseumi alates 2010. aastast. Ta on hinnatud spetsialist ja tugev juht, kelle senine töö on olnud väga mitmekülgne. Raisma tunneb muusemitööd väga hästi ning on tegutsenud nii õppejõu, teadlase, teaduse populariseerija kui ka kuraatorina.

Arendusprorektor Erik Puura ütles, et Raisma suudab panustada museoloogia arendamisse Eesti ja rahvusvahelisel tasemel. Raisma juhtimisel on Tartu ülikooli muuseumi nähtavus märkimisväärselt suurenenud. Muuseum on oma töö eest pälvinud tunnustust ka Eesti muuseumiauhindade jagamisel.

Raisma ütles, et ta näeb Tartu ülikooli muuseumi kompetentsikeskusena, mis tegeleb ülikooli- ja teadusloo uurimise ja eksponeerimisega. "Kuna ülikooli roll muutub ühiskonnas järjest olulisemaks, muutub ka ülikooli muuseumi tähendus. Milleks on ülikoolil ja ühiskonnal sellist muuseumi täna tarvis? Usun, et ülikooli muuseum on osa meie ülikooli identiteedist, milleta me ei kujuta ülikooli ette. Selleks, et muuseum oleks tähenduslik ühiskonnale ja oluline ülikoolile, tuleb arendada korraga kolme omavahel põimunud suunda: kompetentsikeskuse, varamu ja kohtumispaigana," rääkis ta.

Raisma on õppinud Tartu ülikoolis ajalugu ja Amsterdamis Reinwardti akadeemias museoloogiat. Aastatel 2006–2010 õppis ta Eesti kunstiakadeemia doktorantuuris (õpingud on lõpetamata).

Enne Tartu ülikooli muuseumi direktori ametikohale asumist töötas Raisma aastatel 2006–2010 Eesti ajaloomuuseumi arendusdirektorina. Ta on töötanud ka Tartu kunstnike liidus ja Eesti kunstimuuseumis.

Mariann Raisma kuulub mitmesse erialaorganisatsiooni (Rahvusvaheline Muuseumide Nõukogu, Eesti Muuseumiühing), on muuseuminõukogu aseesimees ja Euroopa Muuseumi Foorumi (EMF) rahvuslik korrespondent. Ta on publitseerinud erialakirjandust ning seotud paljude pärandivaldkonna projektidega.

Konkursid Tartu ülikooli raamatukogu ja muuseumi direktori ametikohtadele kuulutati välja märtsi keskel. Mõlemad direktorid valiti ametisse viieks aastaks.

Krista Aruga lepitakse tööleasumise aeg kokku lähiajal. Mariann Raisma uus ametiaeg algab 16. augustil.

Tartu ülikooli eelmine direktor Martin Hallik vallandati mullu augustis. Teda süüdistatakse seksuaalkuriteos.

Tagasi üles
Back