Tartu on võtnud esimesed rattalõhkujad pihtide vahele. Trahv võib küündida 2500 euroni

Rattaringluse jalgratta katkine rehv.

FOTO: Sille Annuk

Tartu linnavalitsus kutsub tartlasi üles rattaringluse ratastesse heaperemehelikumalt suhtuma ning andma teada juhtumitest, kus seda ei tehta. 

Kuna on tulnud ette mitmeid juhtumeid, kus rattaid lõhutakse, sõidetakse neil mitmekesi, katsetatakse erinevaid trikke, siis on kümned rattad juba saanud kannatada. Seetõttu paneb linnavalitsus kõigile linlastele südamele, et tegemist on meie kõigi ühise varaga, millest tartlased võiksid pikalt rõõmu tunda. 

Linnavalitsus palub teada anda juhtumitest, kui rattaid lõhutakse ja nendega hoolimatult ringi käiakse. Teated palutakse saata e-posti aadressile info@ratas.tartu.ee. Võimaluse korral palutakse fikseerida ratta number, kellaaeg, asukoht ning teha foto vandaalitsejatest. Vandaalitsejatelt võidakse sisse nõuda kahjuhüvitist kuni 2500 eurot, samuti suletakse nende ligipääs rattaringlussüsteemile. Praeguseks on esimesed väärkasutuse juhtumid juba menetluses. 

Lisaks palub linnavalitsus tähelepanu pöörata ratta lukustamisele lisalukuga. Kui ratast lukustatakse lisalukuga, siis tuleb kindlasti lisalukk panna läbi esiratta kodarate ja kinnitada paremal pool asuvasse pesasse, alles siis on ratas korralikult lukus ja seda ei saa vandaalitsejad kasutada. Lisalukku kasutatakse kahel juhul: kui sõidu lõpetamisel on parkla täis või vahepeatust tehes väljaspool parklaid (kasutusaeg ei lõpe). Oluline on jälgida sõnumeid ekraanil. Parkla juures virtuaalalal peab ekraan andma sõnumi «Sõit on lõppenud». Kui sellist sõnumit ei tule, siis ei ole sõit lõppenud ja kasutusaeg kestab edasi.

Linnavalitsus palub ka akusid mitte täiesti tühjaks sõita. Kui akut on alla tunni jäänud, siis võiks jätta ratta veel laadima. Kui aku sõidetakse täiesti tühjaks ja pannakse ajutine lukk, siis kasutaja seda avada ei saa, kuid tema ratta kasutusaeg kestab. 

Linn palub rattaringluse kasutajatel täita ka liikluseeskirja ja sõita selleks ettenähtud kohtades (jalgrattateedel, kergliiklusteena märgistatud kõnniteedel või sõiduteel) ning arvestada kaasliiklejatega. Alla 16-aastane juht peab vastavalt liiklusseadusele kandma kiivrit. Samas soovitame ohutuse tagamiseks kanda kiivrit kõigil rattaga liiklejatel. Rattaringlus ei ole lubatud alla 14-aastastele kasutajatele. 

Infotelefon 5305 5000 töötab E–R kell 7–20 ja L, P kell 11–19 ning infot saab ka meiliaadressil info@ratas.tartu.ee. Kuna infoliinile helistajaid ja kirjutajaid on väga palju, siis soovitame vähem pakiliste probleemide korral esmalt tutvuda korduma kippuvate küsimustega Tartu linna kodulehel www.tartu.ee/rattaringlus. 

Tagasi üles