Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat on Jana Maasik

Tänavune Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat Jana Maasik

FOTO: Sille Annuk/Tartu Postimees

Tartu linn annab viiendat korda välja Lapsepõlve auhinna nimelise kirjanduspreemia. Tänavune laureaat on Jana Maasik möödunud aastal ilmunud lasteraamatuga «Hopspelleri amulett».

Viieliikmeline žürii, mida juhtis auhinna varasem laureaat kirjanik Reeli Reinaus, valis mullu ilmunud lasteraamatutest välja viis lemmikut. Möödunud aastal ilmus üle saja lasteraamatu. 

Jana Maasiku «Hopspelleri amulett» kirjastuselt Tänapäev on hoogne seikluslugu mõisnikutütre, vabrikandipoja ja aednikupoisi juhtumustest, mille muudab eriliseks 20. sajandi alguse mõisaatmosfääri ja -olustiku oskuslik edasi andmine. Raamat viib lugeja hetkeks maailma, kus elu ilma nutitelefonide, pinkoodide ja salasõnadeta on täitsa mõeldav ja huvitav.

Varasemalt Lapsepõlve auhinna pälvinud Andrus Kivirähki «Tilda ja tolmuingel» (FD Distribution) on mõtlema ärgitav lasteraamat nii suurele kui väikesele lugejale. Selles tõsistest asjadest kirjutatud südamlikus loos põrkuvad tänapäeva maailma tarbimis- ja tehnoloogiakultus kogu oma praktilisuses ja küünilisuses ning lapselik usk maagiasse ja õnnelikesse lõppudesse.

Aino Perviku «NummiPealt ja mujalt» (kirjastus Tänapäev) on üsna ebaharilik raamat, mille iga järgmine lehekülg viib lugeja justkui täiesti uue raamatu juurde. Teos koondab endas nii jutte NummiPea linnas elavatest inimestest kui ka limerikke – lühikesi absurdseid luuletusi. Lugudesse võib suhtuda ühelt poolt lõbusa muigega, kuid teravama silmaga lugeja võib raamatus kohatud tegelasi leida iga päev ka enda ümbert.

Priit Põhjala «Onu Mati, loomaarst» (kirjastus Tänapäev) on humoorikas ja heas mõttes kohati absurdnegi raamat loomaarst Matist, kes hoolitseb kõikide loomaaia sõraliste, kabjaliste, käpaliste, loivaliste, tiivuliste ja uimeliste eest. Naljakate juhtumite varjus on Priit Põhjala oskuslikult püüdnud noort lugejat loomi, nende harjumusi ja elustiili puudutavate teadmistega varustada.

Anti Saare Pärdi lugude sari: «Pärt ja ploomid», «Seisa siin, Pärt», «Pärt ja viimane koogitükk» (Päike ja Pilv). Teinekord võivad igapäevased asjad tohutult keerulised tunduda, eriti siis, kui oled veel üsna väike. Anti Saar on elanud oskuslikult sisse väikese Pärdi hingeellu ning kirjeldab poisi hirme ja ootusi, mis kindlasti äratab noores lugejas äratundmist.

Auhinna väljaandmist korraldab Tartu linnaraamatukogu koos mänguasjamuuseumiga.

Žürii koosseisu kuulusid lisaks Reeli Reinausile Anu Amor-Narits ja Kairi Savva linnaraamatukogust ning Annika Haga ja Marge Pärnits mänguasjamuuseumist.

Lapsepõlve auhinna neli senist laureaati on Kairi Look, Andrus Kivirähk, Reeli Reinaus ja Kadri Hinrikus.

Kuidas tekkivad Jana Maasikul ideed raamatute kirjutamiseks ja millised teosed on praegu kirjutamisel, loe esmaspäevasest paberlehest. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles