Tartu ülikool ja Graanul Invest alustasid koostööd puidu väärindamise tehnoloogia arendamiseks

Tartu ülikooli peahoone.

FOTO: MARGUS ANSU / PM/SCANPIX BALTICS

Tartu ülikool ja aktsiaselts Graanul Invest allkirjastasid eelmisel nädalal raamlepingu, mis näeb ette ühist teadus- ja arendustegevust puidu ja biomassi väärindamise tehnoloogia arendamiseks Eestis.

Viieks aastaks sõlmitud lepingu järgi on kavas korraldada ühiseid teadusuuringuid ja töötada välja koolitusprogramme. Samuti on Graanul Invest valmis panustama selle valdkonnaga seotud doktoriõppesse Tartu ülikoolis.

«Kahtlemata on Eestis ja kogu maailmas suur vajadus ja võimalus väärindada puitu ja biomassi uuel tehnoloogilisel tasemel ning ülikool on valmis koostööks kõikide ettevõtetega, kes näevad selles perspektiivi ning on valmis ka koostööd rahastama,» lausus Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura Graanul Investi algatust. «Eriti rõõmustav on ettevõtte plaan toetada doktoriõpet,» lisas ta.

Graanul Investi teadus- ja arendusjuht Peep Pitk rääkis, et on leidnud Tartu ülikoolis kohaliku teaduspartneri, kes on pööranud näo ka tööstuse poole ning on valmis panustama rakenduslikuma suunitlusega koostöösse erasektoriga. «Oleme partneritega  rajamas innovaatilist puidu fraktsioneerimise katsetehast ning koostöö TÜga aitab leida parimaid lahendusi protsesside optimeerimiseks ja toodete arendamiseks,» ütles Pitk.

Lepingujärgne koostöö on juba alanud. Eesti teadusasutuste biotehnoloogia tuumiklaboreid koondava BTklastri puidukeemia ja biotöötluse tuumiklabor on juba alustanud koostöös Graanul Investiga ligniini analüüsi meetodite valideerimist ja ligniini väärindamise võimaluste hindamist.

Tartu ülikool valmistab praegu ette Euroopa Komisjoni programmi Teaming projekti, et luua koostöös Taanis asuva Novo Nordiski fondi loodud bioloogilise jätkusuutlikkuse keskusega Eestisse tööstuslike rakuvabrikute arendamise keskus, mille üks eesmärke on pakkuda Graanul Investi puidu väärindamise tehnoloogia arendamiseks maailmatasemel teaduspädevust. 

Tagasi üles