Väikesatelliitide suvekool toob Tartusse nii noored teadlased kui ka NASA tippeksperdid

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Algas noorte teadlaste suvekool.

FOTO: Karin Pai

Laupäevani kestva astrobioloogia suvekooli fookuses on ESTCube’i-taolised väikesatelliidid. Tartu ülikooli observatooriumi osalusel korraldatavas suvekoolis astuvad üles tipptegijad kosmoseasutustest üle maailma, näiteks NASAst.

«Väikesatelliidid võimaldavad ellu viia kosmosemissioone, mis varem polnud võimalikud,» sõnas suvekooli lektor, Tartu ülikooli observatooriumi teadur ja Massachusettsi tehnoloogiainstituudis järeldoktorina töötav Mihkel Pajusalu. «Suured missioonid on äärmiselt kallid ja nende ettevalmistamine võtab tihti aastakümneid. Väikesatelliite on võimalik operatiivselt ehitada ja väga kiiresti suures koguses kosmosesse saata: missiooni saab kokku panna paari aastaga ja satelliidid üles saata juba niikuinii kosmosesse minevate kanderakettidega.» Muu hulgas saab väikesatelliitidega korraldada väga ulatuslikke hajutatud missioone. Praeguseks on üles saadetud sadadest väikesatelliitidest koosnevaid parvi.

Väikesatelliidiprojekte saavad juhtida ka väiksemad riigid ja noored teadlased: ehe näide on Eesti ja meie edukas ESTCube’i programm. Suvekooli osalised ongi peamiselt noored teadlased, kes on tulnud kokku 13 riigist. Osalejad saavad uurimisteemade ja projektide üle arutleda teiste noortega, kes on nendega samas karjäärietapis, ning nende seast tulevasi koostööpartnereid leida.

Esimesel päeval esinesid osalejad stendiettekannetega. Muu hulgas ootab suvekoolilisi veel ees rühmades oma satelliidiprojekti kavandamine.

«Praegused noored teadlased on ju tuleviku kosmosemissioonide juhid,» märkis suvekooli üks korraldajaid, Põhjamaade astrobioloogiavõrgustiku koordinaator Wolf Geppert. «Seetõttu on tähtis, et nad saaksid erineva taustaga teadlastelt ja tehnikutelt teadmisi missioonide planeerimise ja koostöö kohta,» lisas ta.

Geppert sõnas, et suvekooli on üritatud kutsuda parimad võimalikud esinejad. Siin on teadlasi USAst (NASAst ja Massachusettsi tehnoloogiainstituudist), Jaapanist ja mitmest Euroopa riigist. Ettekannetega esinevad ka Tartu observatooriumi teadurid.

Väikesatelliitidega saab koguda andmeid teiste planeetide ja väiksemate taevakehade, näiteks asteroidide või komeetide, aga ka Maa kohta. Viimane võib Gepperti sõnul olla selliste missioonide tähtis tulevikuroll: uurida saab kliimat ja keskkonda.

    Tagasi üles