Ülikooli muuseumi kogu sai täiendust unikaalse hõbekarika näol

FOTO: Tartu ülikooli muuseum

Tartu ülikooli muuseumi kogusse jõudis 19. sajandi esimesest poolest pärinev tudengite kingitus õppejõule.  

Selle eseme on tudengid kinkinud Tartu ülikooli keemia- ja farmaatsiaprofessorile Gottfried Osannile 1828. aastal. Karikale on graveeritud ladina keeles tekst «Kõige haritumale mehele, äärmiselt tänulikud õpilased õpetajale austamiseks» ning kinkimise aeg ja koht. Karika jalusel asuvad selle valmistanud Tartu kullassepa Reinhold H. Eckerti meistrimärk ja Tartu linnamärk.

Muuseumi teadusdirektori Lea Leppiku sõnul oli 19. sajandil Tartu ülikoolis levinud komme, et tudengid kinkisid neile meeldinud õppejõule hõbekarika. See oli tavaliselt just selleks otstarbeks tellitud ja seda võidi kinkida ametijuubeliks või ka muuks tähtpäevaks ning mõnikord mälestuseks, kui professor lahkus töölt. Mälestustest on teada mitmest sellisest karika kinkimisest, kuid seni polnud ülikooli muuseumi kogudesse ükski seesugune kingitus jõudnud.

Tartu ülikooli muuseumi valdusse jõudis hõbekarikas ühe ajaloohuvilise Iiri antikvaari kaudu. Kuna karika eluringist peale kinkimist pole palju teada, siis selle väljaselgitamine seisab muuseumil veel ees.

19. sajandi esimest poolest pärinevat hõbekarikat on võimalik imetleda 2. detsembrist Tartu ülikooli muuseumi varakambris. 

Tagasi üles