Maikuine Tartu võõrustab Vabaduse teatrifestivali

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

FOTO: Festivali plakat

17.-19. maini toimub Tartus rahvusvaheline Vabaduse teatrifestival, millega tehakse kummardus 100 aasta vanuseks saanud Eesti Vabariiki. 

Festivali korraldav Vanemuise teater kutsub endale külla teatreid Eestile sõbralikest riikidest, et läbi teatrikunsti rääkida vabadusest: vabaduse saavutamisest, kaotamisest ja taasleidmisest; vabaduse jõust ja haprusest; riigi ja inimese vabadusest, sisemisest vabadusest ja mõttevabadusest. Programmis on kolm lavastust välisriikidest ning kaks Vanemuise teatri lavastust.

17. mail kell 19 etendub Sadamateatris Valmiera Draamateatri (Läti) lavastus «Lõhnavad seened», mis tunnistati hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis. Viieteistkümnest näitlejast koosneva trupi ridades teeb kaasa ka läbinisti eesti verd näitleja, nelikümmend aastat Valmiera Draamateatri lavadel mänginud Jaanus Johanson. Etendus on tõlgitud eesti keelde.

18. mail kell 17 mängitakse väikses majas sadsongskomplex:fi (Soome) lavastust «Kurvad laulud Euroopa südamest». Teatrikompanii Sadsongscomplex: fi on Soomest pärit rühmitus, mis paari viimase aasta jooksul on jõuliselt esile kerkinud rahvusvahelistel teatrifestivalidel. Lavastust on mängitud «Soome 100» egiidi all muuhulgas ka Avignoni teatrifestivalil ja Edinburghi teatrifestivali Fringe-programmis. Etendus on soome keeles, inglise- ja eestikeelsete tiitritega.

18. mail kell 19 toimub suures majas Vanemuise teatri etendus «Beatrice». Lavastus on nomineeritud 2018. aasta Eesti teatriauhindadel kunstnikuauhinnale parima videokujundus ja visuaal-elektrooniliste lahenduste ning kunstnikutöö eest (Emer Värk ja Maarja Meeru).

19. mail kell 19 saab suures majas näha Gruusia Vabaduse Teatri etendust «Kaukaasia kriidiring». Lavastaja Avtandil Varsimašvili pole eestlastele ega ka tartlastele tundmatu nimi. Alles 2014. aastal tõi ta Vanemuise noorte näitlejatega Sadamateatris välja omaenda näidendi «Armastan! Armastan! Armastan!».

Vabaduse Festivalil esitab Brechti näidendi Avatandil Varsimašvili Tbilisi Vabaduse Teatri nooruslik trupp. Vabaduse Teater on loodud Avatandil Varsimašvili poolt 2001. aastal ja lühikese ajaga sai sellest Gruusia populaarsemaid teatreid, kelle teatraalselt eredaid ja sotsiaalselt erksaid lavastusi on mängitud mitmetes välisriikides. Etendus on gruusia keeles, eestikeelsete tiitritega.

19. mail kell 19 toimub Sadamateatris Vanemuise teatri etendus, M. Frischi «Härra Biedermann ja tulesüütajad». Ehkki Max Frischi must komöödia on kirjutatud juba 1958. aastal, pakub absurdihõnguline poliitiline parabool kindlasti äratundmist ka kaasaja kontekstis. Lavastab Ain Mäeots. Esietendus toimub 5. mail Sadamateatris.

Tagasi üles