Tartu kunstimuuseumis avatakse noorte eesti kunstnike rühmanäitus

Tartu Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Marileen Kiipli foto näituselt, mis avatakse neljapäeval Tartu kunstimuuseumis.
Marileen Kiipli foto näituselt, mis avatakse neljapäeval Tartu kunstimuuseumis. Foto: Repro / fragment

Tartu kunstimuuseumis avatakse neljapäeval noorte eesti kunstnike rühmanäitus „Metafoorid kodule“, mis kuulub EV100 kunstiprogrammi.

«Eesti sajandal aastapäeval kutsub Tartmus mõtisklema selle üle, mida tähendab tänapäeval Eesti noorele kodu, kas ja kuidas seda endale luuakse, on see füüsiline paik või emotsionaalne olukord,» sõnab näituse kuraator Joanna Hoffmann. Ta selgitab, et näituse idee on seotud moodsas muutuvas ühiskonnas muutuva kodu mõistega.

«Maailmas õppimiseks, töötamiseks või seiklemiseks ringi rändavad noored on justkui koduta. Veel enam: eemal ei olda mitte lihtsalt majakarbist, vaid ka perekonnast ja paljudest sõpradest, kõigest tuttavast ning turvalisest. Seetõttu tuleb püsiva koduta noorel luua enese jaoks järjepidevalt kodu(tunde) asemele laiendusi, uusi süsteeme, et muuta võõrad ja ajutised paigad ning olukorrad koduselt tähendusrikkaks,» avab kuraator näituse tausta.

Kirjeldatud arengusuunad ja teemad kajastuvad ka Eesti nüüdiskunsti väljal tegutsevate silmapaistvate noorte kunstnike loomingus, neist üheksa looming on näitusele koondatud. Nad ise elavad sageli välismaal või liiguvad üüripinnalt üüripinnale, loomata pikemalt siduvaid kokkuleppeid. Oma teoste kaudu püüavad nad kas (ümber) defineerida kodu olemust ja tähendust, otsivad kodutunnet või hoopis kahtlevad traditsioonilise kodu vajalikkuses ning sealjuures perekondlikes väärtustes, sest ei tunne end selles kontekstis enam ära.

Näitus tõstab esile Eesti noorema põlvkonna autorite loomingut ja uurib tänapäeva elustiilis ning -korralduses toimunud muutuste tagajärgi ning nende väljendumist Eesti nüüdiskunstis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles