Tartu tunnustab tublisid linlasi medaliga

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Tartu observatooriumi direktor Anu Reinart.

FOTO: Margus Ansu

Tartu otsustas tunnustada linna medaliga kultuurikorraldajat Liidia Konsat, keemiaõpetajat Tatjana Ojaveret, koormeistrit Ene Peikerit, Tartu observatooriumi direktorit Anu Reinartit ja Tartu biotehnoloogiapargi juhatajat Andrus Tasat.

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et Tartu medali uued kandjad on väärikad tartlased, kes on oma tööga tartlaste ja kodulinna heaks palju korda saatnud. «Aitäh ütleme neile Tartu linna päeval, 29. juunil,» lisas linnapea.

Liidia Konsal on olnud väga oluline roll nii Tartu laulupidude kui ka üldlaulu- ja tantsupidude ettevalmistamises. Ta oli aastaid Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse Tartu linna kuraator, Tartumaa laulupeo komisjoni liige ning Euroopa suurima rahvakunstifestivali Europeade vabariikliku komitee liige.

Praegu tegutseb Liidia Konsa tänavuse noorte laulu- ja tantsupeo Tartu linna kuraatorina. Liidia Konsa eestvedamisel on Tartu linnas toimunud hulk silmapaistvaid üritusi: mees-, nais- ja segakooride ning vokaalansamblite laulupäevi, dirigentide, tantsujuhtide ja heliloojate juubelikontserte, rahvatantsujuhtide tantsukoolitusi ja palju muud.

Tatjana Ojavere on teenekas keemiaõpetaja. Ta on töötanud Tartu linnas keemiaõpetajana üle 40 aasta, viimastel aastatel Tartu Annelinna gümnaasiumis. Ta on suurepärane ainespetsialist, kes teeb oma tööd südamega. Õpetamisel on tema jaoks oluline, et õpilastel oleks tunnis huvitav. Uuenduslike õppemeetodite ja nüüdisaegse õpikäsituse rakendamine on iseenesestmõistetav olnud kogu tema õpetamispraktika vältel. Töötades vene õppekeelega koolis, on Tatjana Ojavere panustanud ka õpilaste eesti keele oskuse arendamisse – ta õpetab keemiat ja loodusõpetust nii vene kui ka eesti keeles.

Ene Peiker on olnud aastakümneid väga aktiivne osaline Tartu kultuurielus. Ta on dirigent, koormeister, hääleseadja ja õpetaja. Tartu akadeemilise meeskoori koormeister ja abidirigent oli ta ligi 40 aastat, aidates jõudsalt kaasa koori kunstilisele arengule.

Selle aja jooksul on väga paljud laulumehed tema käe all oma vokaalseid võimeid arendanud. Meeskoori suurepärastel tulemustel konkurssidel ja kõrgetasemelistel kontsertreisidel on tähtis roll olnud Ene Peikeril. Pedagoogina on ta paljude muusikute arengule kaasa aidanud, õpetades Tartu õpetajate seminaris dirigeerimist.

Anu Reinart on Tartu observatooriumi direktor ja teadlane, kes on andnud silmapaistva panuse Eesti ja Tartu kosmoseteaduse arengusse. Tänu Tartu observatooriumi ja selle direktori Anu Reinarti tööle on Tartust kujunenud Eesti kosmosetegevuse juhtiv piirkond.

Paljuski tänu Anu Reinarti aktiivsele osalusele Eesti kosmosepoliitika töörühmas, Eesti esindamisele paljudes Euroopa Liidu ja Euroopa kosmoseagentuuri töörühmades ning komisjonides on Tartu olnud kogu selle protsessi käigus Eesti kosmosetegevuse põhikeskus. Viimastel aastatel on Tartus igal aastal toimunud mitu rahvusvahelist kosmosekonverentsi või töötuba, siin on loomisel Euroopa kosmoseagentuuri äriinkubaator ja siin arendatakse seadmeid Euroopa kosmoselaevadele.

Andrus Tasa on teadlane ja ettevõtja, Tartu biotehnoloogiapargi juhataja, tervisetehnoloogiate arenduskeskuse nõukogu ja OÜ TBD-Biodiscovery juhatuse liige.  2001. aastast on Andrus Tasa olnud tegev ettevõtluses ning ta omab ja juhib mitut ettevõtet, mis tegutsevad biotehnoloogia, meditsiini ja keemia valdkonnas.

2002. aastal pani Andrus Tasa aluse Tartu biotehnoloogiapargile, mille eesmärk on luua soodne ja arenev keskkond, et edendada biotehnoloogiaalast ettevõtlust Eestis. Andrus Tasa on  andnud suure panuse nii Tartu biotehnoloogia ettevõtluse kui ka üldise ettevõtluskeskkonna arendamisesse.  

Tartu linna tunnustusavalduste andmise korra kohaselt antakse Tartu medal austusavaldusena silmapaistvate saavutuse eest.  

Tagasi üles