Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Juhtkiri: Raadist ei tohi saada uut Annelinna

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
ERMi B-parkla, mille kõrvale planeeritakse elurajooni. | FOTO: Margus Ansu

Võimaluste väli on Raadi sõjalennuvälja piirkond olnud juba kaks aastakümmet. Kuid nagu mõni aeg tagasi sõnastas üks Tartu munitsipaalpoliitik, on Raadi olnud tohutute võimaluste pantvang. Hektarite viisi tühja maad. Ühtaegu linnaserv, aga kilomeetreid arvutades sama hästi kui kesklinn.

Mäletate ju: Eesti Rahva Muuseumini raeplatsilt kaks kilomeetrit. Lisagem, selle suuna viimaste elumajadeni Jänese tänaval on raeplatsilt poolteist kilomeetrit.

Läinud nädalal tõi Tartu Postimees uuesti arutelu keskmesse küsimuse, milline peaks olema Eesti Rahva Muuseumi naabruskond, et sellest oleks võita muuseumil ja oleks võita kogukonnal. Küsimus tõukus sellest, et Tartu vald kavandab ERMi kõrvale linnakut ja veelgi enam, elumaju otse muuseumi naabrusse.

Võib öelda, et selles arengus ei ole üllatust. Tartu vald on sõjalennuvälja piirkonna arendamise kavasid tutvustanud juba aastaid tagasi. Muu hulgas sõnumiga, et selles võiks eluruume olla kümnele tuhandele inimesele.

Tuleb tõdeda, et ERMi kasutatakse Raadi piirkonna elu ja arengu käimalükkajana veel liiga vähe ära. Linn on siiski omalt poolt teinud vähemalt katseid. Näiteks Roosi tänava kinnistute ideevõistlus, mille tulemusena valmib tagurpidimaja, kuid lennukiangaaride saatus jäi lahtiseks. Midagi siiski toimub, kui mõelda Welko jalgpallikompleksi arendamisele ja vanas karjääris tegutsevale lumepargile. Aga töö selles suunas võiks olla palju aktiivsem.

Praegu tegutseb vald selle nimel, et saada uusi maksumaksjaid, ning linn vaatab seda tuimalt pealt.

Tartu vald on aga mõistnud, et kõige lihtsam on pakkuda ERMi ümbruse krunte elamuid ehitada soovivatele firmadele. Huvilisi on palju rohkem ja tulemus on kiirem. Paraku võib ühel hetkel olla käes olukord, kus väärika hoone ümber on ainult kortermajad.

See aga tähendab, et päevasel ajal on Raadi ikkagi suhteliselt vaikne. Inimesed on linnas tööl, lapsed lasteaias või koolis.

Ideaal oleks see, et elumajad vahelduvad avalikke teenuseid pakkuvate asutustega või siis tekib vahetult ERMi ümber uus äri- ja avalike teenuste linnak ning selle ümber elumajad. Vaid selline kooslus tooks Raadile igapäevase aktiivse elu.

Linn ja vald on omavahel küll Raadi tuleviku üle arutanud, aga paraku toimetavad mõlemad justkui omapäi. Linna ja valla koostöö peaks olema palju tihedam ja tuleks panna paika ühised eesmärgid. Praegu tegutseb vald selle nimel, et saada uusi maksumaksjaid, ning linn vaatab seda tuimalt pealt.

Sel suvel jätkab ERM muuseumihoone kõrvale suure teemapargi rajamist ning seal toimuvad juba ka esimesed vabaõhuüritused. See kõik toob Raadile rahvast juurde ning küll oleks tore, kui neil jätkuks seal tegevust igal aastal aina rohkem.

Tagasi üles