Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hiinalinna mõistatus: neli tulekahju ja üks sissepõlenu kuu aja jooksul

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eile enne keskpäeva suitsesid Hiinalinna lõpus ööl vastu kolmapäeva mahapõlenud aiamaja jäänused. | FOTO: Margus Ansu

Päästjad ei saa kinnitada ega välistada, et Tartu linna maal Raadi endise sõjalennuvälja külje all on neli ligadi-logadi aiamaja maha põletanud kellegi kuri käsi.

Kirbet haisu levitanud suur suitsupilv hõljus eile ennelõunal Hiinalinna lõpus, Raadi endise sõjalennuvälja külje all, kus peab visalt vastu eelmise riigikorra ajal tekkinud«linnak», milles soojal ajal askeldavad peamiselt vene keelt kõnelevad potipõllumehed. Suitsu levitasid seal ööl vastu kolmapäeva mahapõlenud aiamaja jäänused.

«Korralagedus,» ütles parajasti sündmuskohta vaatamas käinud Nikolai Kartov. «Oli majake, nüüd ainult suitseb. Siin üks naine askeldas, ei ole teda enam näinud.»

Kümmekond meetrit enne suitsevat aiamaja on järgmine sündmuskoht: seal vedelevad maas tükk maad suurema ehitise söestunud jäänused, suuresti on maha põlenud ka seda suvist majapidamist varjanud kõrge plank.

Keegi seal öösel käib

«See põles maha hiljuti, märtsis,» rääkis Tartus Pärna tänaval elav ning Hiinalinna lõpus väikest aiamaad pidav Nikolai Kartov. «Siin oli ühe endise sõjaväelase koht. Ta tegutses siin nelikümmend aastat, suri mullu novembris, nüüd on ainult naine järel.»

Suuremate ja väiksemate põlengute jälgi on selles linnakus mujalgi. Endise sõjaväelase aiamaja jäänuste vastas konutab jalgtee ääres suur tukihunnik eelmisest aastast. Tänavu on päästjad viimase kuu ajaga käinud seal öösiti põlema läinud aiamaju kustutamas neli korda.

Kes teab … öösel juhtub. Huligaane on palju, mis teha, ütles Hiinalinna lõpus aiamaad pidav Nikolai Kartov.

«Neli tulekahju, seda on palju,» märkis Nikolai Kartov. Näpuga näitama ta kellegi peale ei kiirustanud, kuid tõdes, et õige see asi pole. «Kes teab … öösel juhtub. Huligaane on palju, mis teha,» ütles ta end minekule seades.

Kuu ajaga neli tulekahju ühes kandis pole ka päästjate hinnangul juhus või seda kohta tabanud halb õnn. «Seal on tegu inimesega, keegi seal öösiti käib,» ütles Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik.

Lohakus või süütamine?

Hiinalinna lõppu ilma igasuguste projektide ja lubadeta kõikvõimalikust materjalist kokkuklopsitud aiamajade-putkade tulekahjude põhjusi päästjad välja ei uuri. Kiik selgitas, et need ehitised on päästjatele rajatised, mille põlengu põhjust nad välja selgitama ei pea.

«Sellistel juhtudel on alati üks võimalus, et keegi käis lahtise tulega hooletult ringi,» nentis Marek Kiik. «Ka süütamist ei saa välistada. Need onnid on kõik Tartu linna maal ning kui linn on sellise olukorraga rahul, pole meil midagi parata.»

Hiinalinna lõpu «tiheasustus» on tõesti linna maal. Linnal pole aga selle potipõllundusalaga 1993. aastast plaani olnud, tõdes linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven. «Ühelegi arendajale see ala pole üle läinud, ainsana oleme kavandanud seal Põhja puiestee pikendust,» ütles ta. «Annaks jumal, et seal keegi sisse ei põleks.»

Eile õhtul saabus paraku päästeameti teade, et üleeilse põlengu rusudest leiti hukkunu.

Tulekahjud Hiinalinnas

  • 15. märtsil kell 1.19 teatati tulekahjust Põhja puiestee lõpus, kus põlesid aiamaja ja garaažiboks. Kustutustööd lõpetati kell 3.32. Eile leiti rusudest vanema naise surnukeha.
  • 11. märtsil kella 6.50 ajal põles Lääne tänava piirkonnas aiamajake, mille päästjad kustutasid.
  • 7. märtsil kella 2.50 paiku põles Lehe tänava aiamajake, mille päästjad veerand tunniga kustutasid.
  • 14. veebruaril kell 2.19 teatati põlengust Ida tänaval, seal oli lausleegis omavoliliselt ehitatud väike aiamajake, mis hävis tules.

Allikas: Lõuna päästekeskus

Tagasi üles