Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Supilinna uusasukad kukkusid rahu rikkuvaid vareseid kõmmutama

8
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Supilinna jõeäärses uusasumis otsustati rahurikkujatest vareseid omakohtu korras karistada. | FOTO: Aldo luud, õhtuleht / Kristjan Teedema

Enne jaanipäeva sattus Supilinnas Emajõe-äärsel paplialleel jalutanud keskkonnameti töötaja peale intsidendile, kus kaks meest tulistasid õhupüssist väidetavalt nende õdusat äraolemist häirinud vareseid.

Supilinna servas Emajõe ääres anti varestele õhupüssist tuld. | FOTO: Kristjan Teedema

Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni looduskaitse juhtivspetsialist Kaili Viilma rääkis, et kui kolleeg läks meestelt nende tegevuse kohta aru pärima, olnud nood äärmiselt ärritunud. Nende sõnul asuti linde õhupüssist kõmmutama, kuna lindude käratsemine ei laskvat neil rahulikult rõdul istuda.

Kui neid teavitati, et õhupüssist vareseid tulistada on keelatud, olnud nood väga hämmeldunud. Nende veendumuse kohaselt on kesklinna paigutatud linnupeletid varesed nende majade juurde elama ajanud ning nii ei jäägi muud üle, kui omal käel linde peletada.

Mööduv mure

«Seal piirkonnas pikemalt elanud töökaaslane võib kinnitada, et hakid ja varesed on pesitsenud seal aastaid ja mingi uudis see küll ei ole. Aga et see on uusasum, uued majad jõe ääres, siis ju ei osanud nad sinna kolides arvestada, et on loodusele üpris lähedal,» märkis Viilma.

Ta lisas, et on igatpidi ohtlik ja halb tendents, kui inimesed võtavad püssi ja hakkavad sel kombel oma mõnusat äraolemist kaitsma.

Viilma selgitas, et poegade pesahülgamise perioodil käituvadki vareslased paari nädala vältel väga territoriaalselt ning teevad inimeste kohal madalaid ülelende.

«Ei ole teada ühtegi juhust, mil vares oleks inimesele tõsiselt ohtlikuks osutunud, kui ehmatus välja arvata,» sõnas ta. «Seega palume mõistvat suhtumist ja kannatlikkust, kuniks linnupojad lennuvõimestuvad ning linnuvanemad taas rahunevad.»

Ta lisas, et pärast seda on suvi jälle rahulik, kui kisakaebused välja arvata, sest linnud häälitsevad ikka, «eriti noorlinnud – kui nad on lennuvõimeliseks saanud, tahavad nad seda kõigile kuulutada».

Viilmale teadaolevalt pole viimastel aegadel linnalindude omaalgatuslikku kõmmutamist ette tulnud. Küll püüti aastaid tagasi Toomemäel vareslaste arvukust sanktsioneeritult reguleerida, kuid see suurejooneline plaan nurjus.

«Vareslased on väga intelligentsed ning nii õppisid nad peagi selgeks, et kui linna poolt tellitud paberitega jahimehed sinna ilmusid, olid nad kohe kadunud, nii et ühtegi ei olnud näha. Piisas paarist õppetunnist,» tõdes Viilma.

Raske seaduserikkumine

Tartu linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak avaldas õhupüssikangelaste tegevuse üle nördimust.

«See on lubamatu tegu, kindlasti ei saa me seda linnas toleleerida. Esiteks on see looduse vastu, teiseks tuleb mängu ka üldine ohutus. Kui selline asi juhtub, siis peaks politsei kindlasti sekkuma, meil omal võimekust selliste tegude korral sekkumiseks pole,» ütles Haak.

Politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peitel rõhutas tulistamisjuhtumit kommenteerides, et linde kirjeldatud viisil vigastada või ka surmata on lubamatu ja karistatav.

«Seda reguleerib loomakaitseseadus, mille järgi on keelatud looma hukata, vigastada või talle valu ja kannatusi põhjustada. Kui looma vastu pannakse toime lubamatu tegu, näeb seadus ette rahalist karistust kuni 800 eurot,» ütles Peitel.

Mis puudutab õhupüssist laskmist üldiselt, siis tuletas Tartu konstaablijaoskonna piirkonnavanem Tarmo Stokkeby meelde, et kuigi õhupüss on meil vabamüügil, on see mõeldud üksnes sportlikuks otstarbeks ja selleks peakski seda kasutama.

«Muid sihtmärke, olgu nad laskjale kui tahes ahvatlevad – aknaklaasid, tänavalaternad, linnud ja loomad –, sellest relvast lasta ei tohi, kuna seeläbi tekitatakse kas varalist kahju või halvemal juhul saab hooletu laskmise tagajärjel keegi viga,» toonitas Stokkeby.

Ta lisas, et avalikus kohas relvataolise eseme ja ka õhkrelvaga vehkida, veel enam seda kasutada, on keelatud ning võib tuua kriminaalmenetluse avaliku korra raske rikkumise eest. Karistuseks võib olla rahatrahv, raskemal juhul ka vabadusekaotus.

Tagasi üles