Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tulevased gümnasistid panid oma teadmised proovile

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mart Reiniku koolis õppiv Gerda Jõks (esiplaanil) ja Luunja keskkooli õpilane Riian Rõuk ootasid eile Hugo Treffneri gümnaasiumis pingsalt Tartu esimeste ühiskatsete algust. | FOTO: Sille Annuk

Pool tundi enne keskpäeval algama pidanud ühiskatsete algust oli Hugo Treffneri gümnaasiumi fuajee tavatult vaikne ja rahvavaene.

Aeg-ajalt astus üle ukseläve mõni sisseastuja, mõnel neist olid ka vanemad kaasas, kes julgustavalt lapsele õlale patsutasid ja lubasid kohe peale katseid helistada.

Kooli õppealajuhataja Aime Punga teatas rõõmsalt, et ega seekord sisseastujate järjekorda tekigi, kuna tänavu on katsed lihtsalt niivõrd hästi korraldatud.

Igal õpilasel oli juba ette teada, millisesse klassi ta peab minema, ning Aime Punga ja Treffneri arendusjuht Aare Ristikivi näitasid igaühele õige suuna kätte.

Varakult oli koolimaja ees kohal Variku kooli õpilane Steven Merimets, kes otsustas viimase hetkeni julgust koguda mitte klassiruumis, vaid õues värske õhu käes. Ehkki tal tuli katsed sooritada Treffneri gümnaasiumis, soovib ta tegelikult alustada õpinguid Petersoni või Tamme gümnaasiumis.

Nimelt jagati tänavu esimest korda peetud ühiskatsetel osalejad testide sooritamiseks viie kooli vahel ära, sõltumata sellest, millisesse kooli õpilane tegelikult soovib astuda.

Tugevad ja nõrgad küljed

Steven Merimets soovib õppida tehnoloogiasuunal, et hiljem omandada kõrgkoolis mõni ehitusega seotud eriala. Igaks juhuks viis noormees dokumendid sisse ka Tartu kutsehariduskeskuse ehitusviimistluse erialale.

Enne katsete algust arvas ta, et inglise keele osa läheb tal testis nagunii hästi, loodusteadused samuti ning ka matemaatikateadmiste üle ei saa nuriseda. «Aga eesti keelt natuke põen,» tunnistas ta.

Seevastu pidas just eesti keele oskust oma tugevaks küljeks Puurmani mõisakoolist katsetele tulnud ja samuti Treffneri välistrepi ees ennast kogunud Cärolin Aaviste. Matemaatika oli see, mis temale muret tegi.

Tema soov on pääseda samuti Tamme või Petersoni gümnaasiumisse kas kultuuri või meditsiiniga seotud eriala õppima.

Veerand tundi enne katsete algust otsis Cärolin Aaviste oma klassiruumi üles ja sai sealt juhised: mobiiltelefon lülitage välja ja pange üleriiete taskusse, võtke kaasa isiklikud joonestus- ja kirjutusvahendid ilma pinalita, üleriided ja kotid riputage nagisse.

Raekoja kell lõi keskpäevatundi ning katsed võisid alata kõigis Tartu gümnaasiumides, ka Annelinna gümnaasiumis, mis ühiskatsetel ei osalenud.

Annelinna gümnaasiumi testidel osales eile 92 õpilast ning 15 õpilast, kes võtsid eile osa ühiskatsetest, lähevad selle kooli katsetele hiljem.

Ootamatud küsimused

Ehkki testide tegemiseks oli aega kolm tundi, sai Steven Merimets ülesanded lahendatud pooleteise tunniga.

«Matemaatika oli küll raskem, kui  arvasin, aga ülejäänu oli kerge,» ütles noormees. Nimelt oli matemaatikaülesannetesse pikitud ka 7. klassi teadmisi nõudvaid lahendusi, ent noormees oli kordamisel keskendunud põhikoolis kahel viimasel aastal õpitule.

Sama meelt oli ka Cärolin Aaviste, kel kulus ülesannete lahendamiseks veidi üle kahe tunni. «Tunne on praegu hea. Kui matemaatika välja arvata, siis läks hästi,» rääkis ta testi sooritamise järel.

Eile ühiskatsetel osalenud õpilased saavad tulemused teada 1. aprillil, mil selguvad ka edasised vestlusvoorude ajad.
-------------------------

Vastuvõtt kümnendatesse klassidesse

•    Hugo Treffneri gümnaasium – 180 õpilast

•    Miina Härma gümnaasium – 110

•    Jaan Poska gümnaasium – 170

•    Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium – 216

•    Tamme gümnaasium – 169

•    Täiskasvanute gümnaasium – 130

•    Annelinna gümnaasium – 100

•    Herbert Masingu kool – 12

Allikas: Tartu Postimees

Tagasi üles