Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kunstnikud uurivad inimeste kadumist

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Näituse kuraator Sten Ojavee (26) on võtnud istet Kris Lemsalu installatsiooni «Fantoomide laager» (2012) juures. Seinal on moskvalase Danila Tkachenko fotoseeria «Põgenemine» (2014). | FOTO: Sille Annuk

Mõned inimesed jäävad kadunuks, osa neist vastu enda tahtmist, osa aga meelega – raske meelega või hea meelega. Pagulaseks hakkamine on samuti omamoodi kadumine. Kõik see on seotud Tartmusis äsja avatud rahvusvahelise näitusega.

Väljapanekus oma töödega esindatud üheksa kunstnikku. Näituse kuraator Sten Ojavee on nad välja valinud kodumaalt ja kaugemaltki.

«On igati loogiline, et näitus «Kadumisest ja kadumiseks» on rahvusvaheline ja hõlmab teemasid vabatahtlikust nähtamatuks muutumisest kuni virtuaalmaailmas viibimise ja sealt kadumise võimalusteni,» kirjutab muuseumi direktor Rael Artel näituse trükises.

Ta tunneb rõõmu, et näitusel saab vaadata maailmanimega kunstnike tööde kõrval Eesti noorte tegijate loomingut. Noored on tema sõnul näituse kuuma teemaga suhestunud ja loonud selleks uusi töid.

Ojavee andmeil on 1990. aastate algusest jäänud Eestis teadmata kadunuks ligikaudu 500 inimest ning igal aastal saab politsei kadunud inimeste kohta mitu tuhat teadet. Näitusega soovib ta uurida, mis soodustab kadumist, ning pakub näitusekülastajatele võimalust näha kadumisega seotud iha ja traagikat erinevatest vaatepunktidest.

Nõuandeid Berliinist

Väljapanek algab ruumist, mille vasakus nurgas on laual Berliinis elava ja töötava Susanne Bürneri eestikeelne brošüür «Haihtumispunkt: kuidas Eestis jäljetult ära kaduda».

Ojavee rääkis näitust tutvustades, et Bürner andis viis aastat tagasi välja samasisulise raamatu selle kohta, kuidas Hiinas ära kaduda, tosin aastat tagasi aga teose USA ainetel. «Ma olin tema Ameerika versiooni lugenud ja tahtsin, et ta teeks minu näitusele sedasama Eesti kohta,» ütles kuraator.

Et kirja panna soovitusi ja nõuandeid, kuidas Eestis jäljetult kaduda, tuli Saksa kunstnikul tutvuda meie eluga. Siinsete noorte kunsti ja ühiskonna asjatundjatega tihedas meilivahetuses kuude kaupa see trükis tekkiski.

Veerandtunnine video

Susanne Bürneri teos on näitusel küll esimene, kuid kuraatori silmis on tähtsaim berliinlase Hito Steyerli veerandtunnine video «Kuidas olla nähtamatu: kuradima didaktiline hariduslik .MOV fail». See on valminud 2013. aastal ja sisaldab nelja iroonilist juhist nähtamatuks jäämise kohta. «Sain sellest sädet näituse tegemiseks,» ütles kuraator.

«Kadumisest ja kadumiseks» on Sten Ojavee kureeritud neljas väljapanek, millest kaks olid Tallinnas. Sügisel lõpetas ta Eesti kunstiakadeemias kunstiteaduse eriala. Tartu kunstimuuseumis on ta näituste osakonna koordinaatori ametis.


---------------------------------

Tartmusi teisel korrusel

• Tartu kunstimuuseumi ehk Tartmusi (Raekoja plats 18) teisel korrusel on 11. märtsist avatud rahvusvaheline rühmanäitus «Kadumisest ja kadumiseks».

• Kureerinud Sten Ojavee.

• Oma teostega osalevad kunstnikud Susanne Bürner, Kris Lemsalu, Mikk Madisson, Ivan Moudov, Rabih Mroué, Hito Steyerl, Laivi, Danila Tkachenko ja Ivar Veermäe.

• Näitusega kaasneb trükis, millest saab lugeda väljapaneku tutvustust ja teoseid avavaid tekste.

• Trükise ja näituse graafiline kujundaja on Viktor Gurov.

• Näituse kõrvalprogrammis on kavas giidituure ja kohtumisi kunstnikega.

• 14. aprillil on kavas kuraator Sten Ojavee vestlus ellujäämise  instruktori Erki Vaikrega sellest, kuidas ühiskonnast eraldudes on Eestis võimalik hakkama saada ja elus püsida.

• Näitust saab vaadata 29. maini.

Tagasi üles