Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu-Tallinna suusasõidust möödub pool sajandit

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Laine Uustalu näitab suuski, millel ta läbis 1966. aastal teekonna Tartust Tallinna. Head suusad on veel praegugi kasutuses ning sel talvel on ta nendega teinud viis sõitu Annelinnas. | FOTO: Margus Ansu

Tartu ja Tallinna vahele jäävat vahemaad on suuskadel läbitud korduvalt, kuid nii suurejooneliselt, kui seda tehti 1966. aasta veebruaris, enam mitte.

1966. aasta 9. veebruari ajaleht Edasi kirjutab, et Tartu suusatajad lähetati 7. veebruari hommikul Tähtvere väljalt Tallinna poole teele. Pealinna jõudis suusaseltskond nelja päevaga. | FOTO: Arhiiv.

Pühapäeva hommikul möödub täpselt viiskümmend aastat päevast, mil 20 suusatajat startisid Tartu-Tallinna suusasõidule. Tallinnast startis samal ajal pealinlaste suusaseltskond.

Tartlased sõitsid ette võetud teekonna lõpuni, tallinlased jätsid aga pooleli.

Rada sõideti ise

«Komsomoli rahvas hakkas ühel hetkel suusatajaid kokku ajama,» meenutas spordiveteran Laine Uustalu suusasõidu saamislugu. Tartust kaasati siinsed tudengid, Tallinnast polütehnilise instituudi (nüüdne tehnikaülikool) õppurid. Tippsuusatajaid sellele sõidule ei lubatud, sest ilm oli külm ja nii pikalt polnud keegi varem sõitnud, selgitas Uustalu. «Ei osatud ju ette näha, mida selline pingutus inimesega teeb,» lausus ta.

Uustalu ise end tippsuusatajaks ei pidanud. Toona õppis ta kergejõustiku eriala viimasel kursusel, kuid kuulus ülikooli teatevõistkonda. Suusatajaid valisid välja omaaegsed legendaarsed suusatreenerid Herbert ja Erna Abel.

Raekoja platsil purskkaevu juures peeti kõnesid ja suusatajad saadeti teele. «Kohe suuski alla ei pannud, jalgsi läksime Tähtverre,» sõnas Uustalu.

Külma oli 19 kraadi ja puhus tuul. Linnast väljas põldude peal muutus tuul veelgi valjemaks ning tuiskas otse vastu silmi, vahendas 8. veebruari Edasi suusatajate sõnu. «Ega need villased dressid, mis meil seljas olid, tuult eriti pidanud,» rääkis Uustalu. Laeva ja Puurmani koolimajas tehti peatus, soojendati käsi ja joodi teed.

«Põltsamaale jõudsime alles pimedas,» meenutas Uustalu. Vastuvõtt oli suurejooneline: söödeti, joodeti ja viidi sauna.

Järgmise päeva hommikul oli termomeeter langenud 27 miinuskraadile. Korraldajail hakkas hirm ning suusatajaid keelitati bussi istuma. Keegi polnud sellega nõus ja jätkati rühkimist. Sõitu raskendas see, et rada tuli endal sisse sõita. «Mehed väga džentelmenid ei olnud, naised pidid samuti rada tegema,» naeris Uustalu.

Paidesse oli suusatajaid vastu võtma tulnud veelgi rohkem rahvast. «Olime nagu imeinimesed nende jaoks, terve linn tuli vaatama,» tõdes Uustalu. Paidesse jõudis ka tallinlaste seltskond. Kokkusaamisel vahetati vimpleid.

Pakane hakkas õhtul eriti valusalt paukuma ning külma oli juba 30 kraadi. Ööseks ennustati lausa 38-kraadist pakast. Tolleaegsed lehed kirjutasid, et tervishoiuministeerium ei lubanud sportlastel enam edasi sõita. Tallinlased istusid bussi ja põrutasid koju. Uustalu meenutas muiates, et tallinlaste katkestamise taga võis olla ka pakane, kuid oma osa oli selles ka võõrustajate lahkusel ning pakutud veinil.

Tartlased joovastavaid jooke eriti ei tarbinud ning 20 suusatajat olid pärast kultuurimajas ööbimist hommikul kenasti stardis. Vastupidi kartustele andis pakane hoopis järele ning termomeetri näit tõusis 20 pealt kõrgemale.

Paidest Kosele sõideti läbi metsa. «See oli sõidu kõige ilusam etapp,» leidis Uustalu. Järgmine ööbimine oli Kose koolimajas ning järgmiseks päevaks jäid viimased 40 kilomeetrit pealinnani.

«Tallinnas ootas saun ja vägev toidulaud. Me olime aga nii väsinud, et suutsime vaid kojusõidust mõelda,» kirjeldas Uustalu. Üllatuseks teatas bussijuht, et tal on keelatud sportlasi koju viia. Tartusse jõudnud, sõideti otse ülikooli klubisse Tähe tänaval. Järgnes suur pidu ja tants – seda ei juhtunud toona just sageli, et Tartu Tallinnale spordis ära tegi.

Plaanis kokkutulek

Omaaegne sündmus on talletatud küll väikestes artiklites ajalehtede veergudel, kuid sellest on vähe, et suusasõidust jääks spordiajalukku väärikas jälg. Osalenutega pole ka säilinud kuigi palju kontakte. Seetõttu on kõik toonased osavõtjad oodatud edastama oma kontaktandmeid Eesti spordimuuseumi valvelauda.

Uustalu kinnitusel on soov korraldada suvel suusasõidul osalenute kokkutulek, et meenutada vanu aegu ning panna kirja ajalugu ja talletada see muuseumis.

Tartu-Põltsamaa-Paide-Kose-Tallinn suusasõit

• 7.–10. veebruarini 1966.

• Osalejad: Ants Kangur, Rein Petrovitš, Gennadi Hunnolainen, Olev Loid, Henno Mõttus, Helmi Kilg, Tiit Lepa, Pavel Sokolov, Rein Põldoja, Laine Metsoja, Endla Sulaläte, Rudolf Mürk, Toivo Kõresaar, Mati Majass, Arvo Aso, Märt Haavik, Peeter Einasto, Andres Meos, Enn Varep, Andres Alekand.

Tagasi üles