Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Linnavolikogus: suured ideed ja Madruse uulits

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jüri Saar | FOTO: TPM

Tartu volikogu läinud nädala istungit külastanud rektor Volli Kalmu kohta võivad lõuapoolikud küll öelda, ta käis kingituse järel ehk vastu võtmas linna maatükke, mis volikogu otsustas ülikooli IT-keskuse rajamiseks tasuta võõrandada.

Kalm oli lühidas kõnes siiski laiema haardega ja andis volinikele mõned mõttepunktid, millega rahvaesindajad võiksid tegelda, et hästi läheks nii linnal kui ka ülikoolil, millel on 3700 töötajat, 13 600 üliõpilast ja 121 miljoni euro suurune eelarve.

Kalm kutsus Maarjamõisa ülikoolilinnakut paremini siduma kesklinnaga, kuid rajama ka lasteaeda ja söögikohti.

Lähiajal otsustatakse Eesti kui värske Euroopa kosmoseagentuuri liikme juhtpartner, ülikool leiab, et Tartu ülikool koos Tõraverega sobiks selleks kõige paremini.

Kalm kutsus üles mõtlema ka selle üle, et ajaks, mil Rail Baltic läheb Pärnu kaudu, peaks olema valminud neljarealine tee Tartust Tallinna, et Ülemistele jõuaks tunni ja 40 minutiga. Veel, et raudtee võiks Tartus olla ühe rööpapaariga maa all ja uus ümberlaadimisjaam linnast väljas, see annaks hulga maad vabaks.

Arvatult lasi volikogu põhja IRLi algatatud eelnõu, mille järgi tuleva aasta algusest oleks lasteaia kohatasu suurust langetatud 15 protsendilt alampalgast 13 protsendile. Sisuliselt hoidnuks see ära lasteaiatasu tõusu üle 70 euro piiri.

Oli selge, et kuidas ka IRLi fraktsiooni esimees Jüri Kõre oma juttu faktidega ei toesta, läbi see eelnõu ei lähe.

Kõre nimetas, et 2013. ja 2016. aasta võrdluses suurenes perede panus munitsipaallasteaedade rahastamisel 202 protsenti, linnavõimu panus 122 protsenti ja ühes erahoidude ja teiste omavalitsuse lasteaedadega rahastamisega 129 protsenti. Muidu tasakaalukas linnapea Urmas Klaas hakkas sel kohal abitult ringi vaatama.

Kõre näitas veel, et samal ajal on kasvanud üldvalitsemise kulud 131 protsenti.

Rahanduse abilinnapea Kajar Lember täpsustas seepeale, et lasteaiaõpetajate palgatõus kajastub paraku üldvalitsemiskulude hulgas.

Jüri Kõre sõnastas kokkuvõtteks kaks järeldust. Esiteks, et liiga vara tuli see eelnõu, valimised pole mitte sel, vaid järgmisel aastal. Teine järeldus oli, et ettepanek tuli valelt poolt.

Keskerakondlane Olev Raju heitis Kõrele ette demagoogiavõtteid ja meenutas, et on omal ajal demagoogia abil tudengitele selgitanud, et ööbik ja auruvedur on üks ja seesama.

Lähtudes sellest, et asja ei saa teha mehaaniliselt, otsustasid koalitsioonierakonnad sellele eelnõule vastu olla, aga teha teise ettepaneku.

Punktile lisati protokolliline otsus teha linnavalitusele ülesandeks hinnata sel aastal jõustunud seadusemuudatuste mõjusid Tartu laste ja perede toimetulekule ning teha vajaduse korral volikogu otsuste muutmise ettepanekuid. Analüüsi andmeid soovib volikogu näha hiljemalt 1. juunil.

Kas analüüs lõpeb linnapea Klaasi nimetatud ettepaneku jõustamisega vabastada pere teine lasteaiaealine laps pooles ulatuses lasteaia kohatasust või tuleb teistsuguseid muudatusi, ei ole selge.

Huvitaval kombel oli koalitsiooni rollijaotus läinud nii, et reformierakondlane Klaas sai kuulutada positiivset ettepanekut, keskerakondlane Raju sai rääkida analüüsist, kuid sotside rolliks oli jäetud eeskätt küsimustega näidata, et võibolla ei olnud Kõre ettepanek detailideni läbi mõeldud.

Hulga avalikule väljapanekule saadetud või kehtestatud detailplaneeringute arutelul oli ehk kõnekas, kuidas

IRLi esindaja Mihhail Lotman asus tammede kaitsele, mida õlletehase hoonestuse laiendamise kava järgi raiutakse maha kokku 16. Lotman võrdles, et isaks olemine ei anna õigust lapsi maha lüüa, et siis uusi muretseda.

Viimase punktina volinikke ette jõudnud Madruse tänava küsimuses on uusi nalju juba raske teha, siiski lubas kultuurikomisjoni esimees Nikolai Põdramägi endale imestuse, kas tõesti pidi kohanimenõukogu abi kasutama selleks, et veenduda sõna Madruse eestikeelsuses. Avalikustamisele saatis volikogu ettepaneku panna tänava nimeks uuesti Madruse.

Tagasi üles