Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vana staabihoone ja söökla leiavad lõpu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Umbes sajand vana staabihoone müüride vahelt võib juba puid lõigata. | FOTO: Margus Ansu

Tartu linnavalitsus kavatseb lammutada Raadi sõjaväelinnakust kaks sajandivanust kehvas seisus hoonet, sest ideed nende kasutamiseks ei ole, varemeis varitseb aga oht.

FOTO: TPM

«Nende hoonete amortisatsioon on jõudnud sellesse etappi, kus kõike hoida ja säilitada kahjuks ei ole võimalik, ja seetõttu on praegused otsused sellised,» ütles Tartu abilinnapea Jarno Laur. «Vastava valdkonna inimestega on läbi räägitud, vaadatud on nii ehituslikku poolt kui ka muinsus- ja miljööväärtust.»

Kirik jääb

Eile leidis linnavalitsuses toetust idee, et lammutatakse aadressiga Jänese 23 staabihoone vare, mille projekteerimise aeg jääb aastasse 1909. Säilib aga sellega kokku ehitatud tall, mis on ka praegu kasutusel tallina.

Lammutamisele läheb Peetri 92 sööklahoone, kuid säilitamisele on määratud sellega kokku ehitatud kirikuosa.

Nimetatud hooned on ehitatud savitellistest. Laur märkis, et lammutamisel kogunevat materjali peaks varuma, et ülejäänud kompleksi väärindada.

«Kirik kui vana ehitis läheb konserveerimisele,» sõnas Laur. «Teeme ajutise katuse. Jääb järele küll pool muna, kuid loodetavasti saab see nii säilitatud, et on ilus vaadata.»

Linnavarade osakond sai ülesande tellida lammutusprojektid ning kirikule katuse rajamise projekti. Katuse ehitamise raha on kavas planeerida linna tuleva aasta eelarvesse.

Abilinnapea Kajar Lember märkis, et staabihoone seisukorda iseloomustab hästi lause, et enne lammutamist on vaja raieluba, sest seal kasvavad nii suured puud.

Lammutamise raha kavatseb linn taotleda keskkonnainvesteeringute keskuselt, projekti pealkiri on «Tartu linnas asuvate Nõukogude Liidu aegsete sõjaväelennujaama hoonete lammutamise 5. etapp».

Kiire lõpp

Staabihoonest üle tee elanud ja nüüd sealsamas tütart külastanud Ants Sussen ütles, et see maja oli sõjaväe ajal majavalitsus, kus käisid uhked ohvitseriprouad. Tema mäletab, et tegu oli heas korras majaga, mis kukkus kokku taasiseseisvumise ajal.

Kõrval tallihoonet pidav Ratsarügemendi klubi juhatuse liige Lembit Kalev lausus, et staabihoone katus kukkus sisse aastal 2007. Kirikul ja sööklal oli katus peal veel neli aastat tagasi, kui linn pakkus hooneid Waldorfi koolile kordategemiseks. Lagunemisele andsid aga hoogu metallivargad.

Kalevi meelest ei olegi lammutamisega muud ruttu, kui et linn ei suuda nende hoonete ohutust tagada ja ideed ka ei ole. «Enne lammutamist võiks võibolla veel korra maha istuda ja arutada,» sõnas ta.

Linnal on lammutamisega rutt, sest kõnealused varemed asuvad Eesti Rahva Muuseumi valmiva hoone lähedal ja avamispäevaks on plaanis ümbrus heakorrastada. Kalevi meelest ERMi pärast need sajand vanad hooned lammutataksegi. «Võib küll nii öelda,» sõnas ta.

Tagasi üles