Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Töö ja õpingud meelitavad linna elama

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: TPM

Kui mullu langes rahvaarv Tartu maakonnas alla  148 000 piiri, siis tänavu tõusis see taas 149 317-le.  Kontrastsete muutustega elanike arvus paistsid silma Ülenurme ja Puhja vald.

Tartu maavalitsuse andmeil suurenes rahvaarv kõige rohkem Tartu külje all asuvas Ülenurme vallas. Kui mullu elas seal 6812 inimest, siis tänavu 1. jaanuaril on elanike arv kasvanud 323 võrra, 7135-le.

Ülenurme vallasekretär Reet Sakk näeb muutuse taga eelkõige hoogsat elamuehitust ümber Tartu linna. Samuti tõi Sakk välja, et Ülenurme vald avas Õssu külas uue lasteaia, Laululinnu filiaali, ja kohti jagub seal 120 lapsele. «Eks lasteaed toob kohe kõvasti rahvast juurde,» ütles ta.

Kampaaniat ei tee

Rohkem põhjusi, miks Ülenurme elanike arv hüppeliselt kasvas, ta välja tuua ei osanud. Vald mingit kampaaniat teinud pole, mingeid kingitusi sissekirjutajatele ei jagata. Sakk rääkis, et kõige rohkem inimesi tuli valda elama Tartu linnast.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul ei anna arvud täielikku pilti reaalsest olukorrast. «Tudengid pole Tartusse üldjuhul sisse registreeritud, mistõttu on Tartu elanike arv mõneteistkümne tuhande võrra suurem,» selgitas ta.

Klaas rääkis, et linn pingutab uue elamispinna rajamisel. «Töötame ka selle nimel, et ettevõtjad looks uusi tasuvaid töökohti ja noored spetsialistid jääks Tartusse,» lisas ta. Töö uute inimeste lisandumise nimel käib Klaasi sõnul mitmes vallas, kuid konkurents on tihe eelkõige teiste maailma linnadega.

Kui võrrelda tänavust rahvaarvu mullusega, on elanike arv enim kahanenud Puhja vallas, 39 inimese võrra.

Üks põhjus on elanikkonna vananemine ja suremine, teine ärakolimine, ütles Puhja vallavanem Priit Pramann. «Rahvastik väheneb, nii ta meil on,» nentis vallavanem. «Eks see toimub kõikides piirkondades,  mõnel aastal rohkem, teisel aastal vähem.»

Ääremaa tühjeneb

Puhja vallavalitsusel pole täpset ülevaadet, miks inimesed vallast lahkuvad. «Töö ja pere pärast,» spekuleeris Pramann. Ta tõi välja, et praegu võib inimene ka kodus e-keskkonnas oma sissekirjutust muuta ja mitte mingit põhjendust sellele ei järgne.

Võttes aluseks viie aasta taguse rahvaarvu ja võrreldes seda tänavusega, on rahvaarv kõige jõudsamalt vähenenud Rannu vallas.

«Rahvaarvu tabel on praegu igal vallavanemal nina ees,» naeris Rannu vallavanem Maano Koemets. Ühte konkreetset põhjust on tema sõnul raske välja tuua, sest rahvastik väheneb aasta-aastalt igal pool. Kõige määravam tegur, miks Rannu valda inimesi vähemaks jääb, on vallavanema sõnul valla asukoht.

Rannu asub maakonna äärealal, kõige kaugemal keskustest. «Pigem on üldine trend, et inimesed tahaksid rohkem keskuse lähedale kolida,» rääkis Koemets. «Noored peavad linna õppima minema ja ka elukoht muudetakse seetõttu ära,» tõi ta konkreetse näite.

Vallavanema sõnul Rannus töökohti jagub, näiteks on piirkonna suurim tööandja Estoveri piimatööstus. «Praegugi sai pandud valla lehte kuulutus, et tööstus otsib nelja uut palgalist,» ütles Koemets.

Ta lubas, et rahvaarvu vähenemisest hoolimata pingutab vald edasi. «Kas elanike arv on 1610 või langeb veelgi, teenuseid tuleb ikka elanikele osutada ja mingit minnalaskmismeeleolu küll ei ole,» sõnas ta.

Tagasi üles