Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Minister ootab siiski kliinikumilt kärbet

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu ülikooli kliinikum | FOTO: Kristjan Teedema

Riik pole taganenud Tartu ülikooli kliinikumi vastuseisu leidnud kärpekavast ning loodab selles lähikuudel kokkuleppele jõuda, teatas reedel kliinikumi külastanud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Kliinikumi nõukogu ja juhatuse liikmetega kohtunud minister edastas valitsuse ootuse, mille kohaselt on koondamisülesanne jätkuvalt õhus, rääkis kliinikumi avalikkussuhete juht Kristi Tael.

Kõne all on olnud 85 inimese koondamine tugipersonali hulgast. Kliinikum teatas detsembri alguses, et see kärbe pole eesmärgipärane, mõistlik ega teostatav.

Kliinikum selgitas, et haigla on asutamisest peale otsinud võimalusi, kuidas tööd efektiivselt korraldada. «On ju heaperemehelik majandamine iga ettevõtte huvi,» nentis Tael. Ta lisas, et nii või teisiti otsitakse pidevalt võimalusi töö tõhustamiseks.

Kliinikumi käskida ei saa

Ossinovski hinnangul tooks tugipersonali kärbe kaasa ainult kasu. «Me ei räägi sellest, et haiglates peaks töötajate arv vähenema, pigem vastupidi, kasvab ka kliinikumis, mis avab uusi osakondi,» selgitas minister.

Jevgeni Ossinovski rääkis, et tugipersonali hulgas töötab sadu inimesi ja kindlasti on võimalik selles osas tõhusamalt toimetada. «Loomulikult on tugitöötajad otseselt seotud haigla tegevusega, keegi ei ütle, et neid vaja ei ole. Samas on kliinikumis 845 tugitöötaja ametikohta, mis moodustab neljandiku kõigist haiglatöötajatest,» ütles ta.

Kõne all on olnud 85 inimese koondamine tugipersonali hulgast.

Minister tõdes, et algul võis kliinikumile jääda mulje, et arvud öeldi välja kvoodina ja nüüd tuleb ülesanne täita ilma igasuguse analüüsita.

«Eesmärk ei ole sõrmega järge ajada, et täpselt nii mitu inimest saaks jõuga koondatud, seda me ei tee,» ütles Ossinovski. «Minul ministrina ei ole mingisugust juriidilist jõudu neid käskida ja arvan, et see poleks ka õige.»

Ta rõhutas, et muudatused peavad olema läbi mõeldud ja kantud organisatsiooni arendamise eesmärgist. «Muudatuste mõistlikkust hindab haigla nõukogu ja juhatus, kuid kui kliinikum jääb jänni, oleme pakkunud abi, et olukorda analüüsida,» ütles Ossinovski.

Kliinikumi nõukogu liikme linnapea Urmas Klaasi sõnul mõistis minister, et kärpimis-

ülesandeid ei ole võimalik jagada joonlaua järgi ning igale otsusele peab eelnema analüüs. Kliinikum selle analüüsiga ka tegeleb. «Juhatus jälgib pidevalt, et töö oleks korraldatud efektiivselt, sest siis saab töötajatele paremat palka maksta,» lausus ta.

Klaasi hinnangul peaks aruteludes rohkem kõlama sõna «kvaliteet», sest «räägime ju inimeludest ning selles osas usaldan ma kliinikumi arste küll rohkem kui ministeeriumi ametnikke».

PERH on leplikum

Ossinovski usub, et jõuab kliinikumiga lähikuudel kokkuleppele. «Me ei seadnud tärmineid, aga praktiline oleks sellest mitte aasta otsa rääkida,» ütles ta. «Pole kindlasti tervishoiu valdkonna olulisim teema, kas ühes või teises tugipersonali üksuses on 30 või 29 inimest.»

Tema sõnul leidis Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) juba võimalusi ministeeriumi ootustele teataval määral vastu tulla.

«Ülejäänud haiglates oleme pigem saanud vastuseks, et uurime ja vaatame, mingisugused variandid on, ja usun, et ka kliinikumi puhul juhtub lõpuks sama,» ütles Ossinovski.
----------------------------

Kärpeplaan

• Riigi keskvalitsus peab tänavu vähendama koosseisuliste töötajate arvu 750 võrra.

• Sotsiaalministeeriumi haldusalas tuleb koondada 236 inimest, kellest suure osa moodustab kahe haigla personal.

• Ministeerium ootab, et Põhja-Eesti regionaalhaigla kärbiks 80 ning Tartu ülikooli kliinikum 85 teenistuskohta.

Tagasi üles