Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu linn paneb õla alla maratoni ausambale

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Linnakunstnik Tiit Kaunissaare seisab monumendi tulevases asukohas ja osutab ka eskiisil kohale, kus järgmisel aastal peaks paiknema Tartu maratoni mälestusmärk. | FOTO: Kristjan Teedema

Tartu linn ja klubi Tartu Maraton plaanisid Tartu  maratoni monumendi püstitamist juba kuus aastat tagasi, kuid linn leidis võimaluse ettevõtmist toetada alles  tänavuse aasta eelarvest.

Esialgu oli monument plaanis rajada 2010. aastal, mil esimesest Tartu maratoni stardipaugust möödus 50 aastat. Klubi Tartu Maraton juhatuse liige Indrek Kelk ütles, et nüüd on sihiks 2017. aasta, mil loodetavasti soodsate ilmade korral stardib 45. Tartu maraton.

Kavandatav mälestusmärk meenutab kujult Tartu maratoni rada ning selle asukohaks on määratud Emajõe paremkallas, umbkaudu üle jõe vastu restoran-ööklubi Atlantist, seal oli ka Tartu maratoni esialgne stardikoht.

Ausammas koosneb Tartu maratoni rada markeerivast 83 meetri pikkusest ning üle kahe meetri kõrgusest seinast, väljakust, pinkidest ja valguslahendusest.

Lubaduse täitmine

Tartu abilinnapea Kajar Lemberi sõnul jõudis monumendi rahastamine eelarvesse linnavalitsuse ettepanekul ning nad nägid eelarvet plaanides võimalust, et kaua lubatud idee teoks teha.

Lember nentis, et projekti rahastamine on seotud ka äsja valminud uue Emajõe kaldapiirde ning kavandatava Võidu silla dekoratiivvalgustuse rajamisega. Lisaks on plaanitava monumendiga samale poole Emajõe kaldale oodata suvel lisaks Mojito baarile kaht uut kohvikut.

Linnakunstnik Tiit Kaunissaare nentis, et Emajõe-äärseid projekte väga suure üldpildina vaadata ei saa, kuna kõigini on jõutud erinevaid teid pidi ning eri aegadel, mistõttu ühe tegemine teist ei mõjuta.

Kaunissaare sõnul pole rajatavate kohvikute ega mälestusmärgi asukohta omavahel veel kooskõlastatud, samuti võib aastaid tagasi kindlaks määratud asukoha maa-alune kommunikatsioonivõrgustik olla muutunud.

Praegu tegeleb Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakond ehitusprojektist võimalikult täpse tervikpildi saamisega, et kokku arvutada monumendi maksumus.

Abilinnapea Kajar Lemberi hinnangul moodustab linna 70 000 euro suurune toetus pool monumendi rajamise lõplikust hinnast, teise poole kuludest katab klubi Tartu Maraton.

Kaasav eelarve ei aidanud

Klubi eestvedajad esitasid Tartu maratoni monumendi idee ka 2015. aasta kaasava eelarve hääletusele. Linnakodanike toetus jäi aga kesiseks, mille põhjuseks pidas Indrek Kelk vähest kampaaniat ja kommunikatsiooni. Ta nentis, et ilmselt jäi neil puudu osavusest ning ka ajast, kuna olid pidevalt hõivatud ürituste korraldamisega.

Kelk rõhutas, et klubi on oma põhitegevuse tõttu ausamba rajamise eestvedaja, kuid Tartu maratoni monument püstitatakse eelkõige Tartu linnale ja Eesti rahvale.

Tagasi üles