Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uudishimu toob Kaja Kruusi ellu värve

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Raamatukoguhoidja Kaja Kruus armastab väga oma tööd raamatute keskel. Aga sellest üksi ei piisa. | FOTO: Sille Annuk

Kaja Kruusile meeldivad targad ja huvitavad inimesed. Ta ütleb, et ta isegi sõltub neist natuke. Ta töötab Tartu ülikooli raamatukogus, elab Supilinnas ning tööle minnes ja töölt tulles jääb talle ette Tartu rahvaülikool.

Sellesse Tartu rahvaülikooli Pepleri tänava majja Kaja Kruus justkui toppama jääbki. Asi on võtnud koguni sellise pöörde, et teda kui väga mitmekülgsete huvidega keeleõppijat on märgatud ja nimetatud Tartu rahvaülikooli 2015. aasta õppijaks.

Tõsi on see, et juba paar aastat käib Kaja Kruus õpetaja Krista Pisukese inglise keele tundides. Viimasel sügissemestril osales vestluskursustel ning kavatseb nendel käimist kevadsemestril jätkata.

Inglise keeles võib rääkida kõigest, nii pagulaskriisist kui ka vanade ja noorte suhetest, reisimisest, ning kes tahab – ka oma perest või eraelust.

Tunniandja Krista Pisuke on öelnud, et kui ta keeletunnis õpilastele ülesande kätte annab ja kui teised kursuslased alles koguvad ennast, siis Kajalt ei tule vastust kaua oodata. «Ta on õpihimuline ja hakkaja ning sobib rahvaülikooli aasta õppijaks väga hästi,» märkis ta.

Keelte koolitusjuht Mairi Meizner on tähele pannud, et kui inimesed enamasti ütlevad, et neil iseendale aega kohe kuidagi ei jätku, siis Kaja Kruus oskab ennast hinnata ja kõik teda paeluvad koolitused oma nädalasse ära mahutada. «Ta on hea planeerija,» leidis Meizner.

Tervis ja leib

Tartu rahvaülikooli koolituskalendris on ju ka ühe õhtu seminare ja töötubasid, mis võtavad inimese elust vaid mõne tunni. Kaja Kruusi huvitab näiteks terviseteema ning üks ta lemmiklektoreid on Rene Bürkland, kes on lõpetanud Tartu ülikooli arstiteaduskonna ning harinud end Hiina meditsiini alal.

Rahvaülikooli ei põika Kaja Kruus mitte ainult tööle minnes või töölt tulles, vaid ta tikub sinna nädalavahetustelgi. See võib olla näiteks Liisa Kaasiku tatraleiva küpsetamise töötuba, kuigi – nagu Kaja Kruus ise ütleb – küpsetamine pole ta tugevaim külg.

Aga näe, just see tatraleib hakkas talle huvi pakkuma. Mitte et ta kardaks gluteeni, nagu nüüd paljud näivad kartvat ning mis ka meedikuid muretsema paneb, pigem ikka tatra hea maitse pärast.

Meister Liisa Kaasik andis oma töötoas pärast igale õppijale kilekotis ka juuretist koju kaasa ning kuigi see jäi Kajal külmkapis natuke liiga kauaks kuivama, ärkas juuretis hiljutisel leivateol siiski üles ning kasvatas talle väga hea ja maitsva leiva.

«Isegi mu teismeline poeg, kes mu küpsetistesse mõnikord skeptiliselt suhtub, hakkas leiva vastu huvi tundma,» räägib Kaja Kruus uhkelt.

Olla võimas nagu puu

Kui nädalavahetustest veel rääkida, siis kipub Kaja Kruus ka qigong’i tervisetreeningutele, mida juhendab Triina Mänd.

«Hiina teema vastu on mul kogu aeg huvi olnud,» tunnistab Kaja Kruus. Ta selgitab, et qigong’i võimlemine baseerub inimese keha meridiaanidel ja punktidel ning neid harjutusi sooritades tuleb kasutada kujundlikku mõtlemist.

Üks väga võimas harjutus on ta sõnul puu harjutus, kus seisad sirgelt, kujutad ennast ette puuna ning võtad vastu energiat maast ja taevast ning puhastad ennast.

«Ma tean, et ratsionaalsed inimesed ei pea neist asjust midagi, aga minu jaoks on ratsionaalse maailma kõrval olnud alati ka too teine, vaimne maailm,» räägib ta.

Kaja Kruus on pärit maalt ja metsast. Ta on üles kasvanud Avinurme vallas Vadi külas koos paar aastat vanema vennaga kolhoositööliste peres.

Edasi õppima läks ta Tartu 5. keskkooli, kuna Avinurmes keskkooli tollal polnud. Tartus valis ta bioloogia-geograafia eriklassi. Seal õpetas kirjandust Irene Leisner ning see võis olla üks ajendeist, miks Kaja Kruus läks ülikooli õppima eesti keelt ja kirjandust. Samas võis see olla ka põhjus, miks temast endast ei saanud õpetajat, vaid sai hoopis raamatukogutöötaja.

«Irene Leisneri eeskuju oli minule nii kõrge, et tundsin, et ma niisama õpetajakohta täita ei taha ja tema eeskujuni ma kunagi ei küündi ...»

Nii on Kaja Kruus töötanud Tartu ülikooli raamatukogus 1984. aastast raamatukoguhoidjana või täpsemalt öeldes konsultandi, kataloogija ja märksõnastajana.

Märksõnastaja peab iga raamatu sisust aru saama nii, et ta suudaks seda väljendada märksõnadega, arvestades ühes või teises valdkonnas kasutatavaid normsõnu. Ja seisma selle eest, et raamatute kohta leitud märksõnad Eesti raamatukoguvõrgu konsortsiumi ELNETi hallatavasse virtuaalsesse Eesti märksõnastikku ehk EMSi sisse saaksid kantud.

Elu märksõnad

Milliste märksõnadega iseloomustab Kaja Kruus aga iseennast?

Ta mõtleb, ja loetleb siis: loodus, tervis, huvi jooga vastu, keeled.

Aga Kaja Kruus on huvitunud ka maalimisest ja kristalliteraapiast ja feng shui’st.

«Ma tunnen nii suurt rõõmu sellest, kui võin kogeda erinevaid inimesi, kui võin tunnistada, et maailm on põnev ja värviline,» räägib ta.

Jah, ta on nõus, et raha läheb sellise enesetäiendamise peale päris palju, aga nii on elus iga asjaga.

«Kui sead endale prioriteedid, siis jätkub raha alati ka sellele, mille oled välja valinud,» ütleb ta ja soovitab kõigil ennast proovile panna muudel aladel.

«Igasugu andeid võib inimeses esile kerkida,» sõnab ta ja räägib, kuidas ta ükskord rahvaülikooli joogatunnis märkas seintel maalinäitust. Ja siis nägi, et nende piltide autor on Iive Joamets, tema poja klaveriõpetaja.

«Olin väga meeldivalt üllatunud,» kirjeldab ta. «Vene ajal suhtuti sellesse ju nii, et kui sa ei ole kunstiinstituuti lõpetanud, siis ära tule «plätserdama». Õnneks nüüd on teistmoodi.»
---------------------

CV

• Sündinud 1. juunil 1959. aastal Ida-Virumaal Avinurme vallas.

• Õppinud Avinurme 8-klassilises koolis ning seejärel Tartu 5. keskkooli bioloogia-geograafia eriklassis.

• Lõpetanud Tartu ülikooli filoloogiateaduskonna eesti filoloogina 1984. aastal.

• Töötab Tartu ülikooli raamatukogus 1984. aasta septembrist.

• Peab oma elus teda kõige enam mõjutanud inimeseks kunstnik Paul Saart, kes on lummanud teda nii isiksuse kui kunstiga.

• Talle on väga hingelähedased Marie Underi, Betti Alveri, Jaan Kaplinski ja Doris Kareva luuletused.

• Huvitub enesetäiendamisest ja valib kursusi Tartu rahvaülikoolis.

• Ka on ta õppinud maalimist Konrad Mäe stuudios ning klassikalist massaaži Jüri Mälgu massaažikoolitusel.

• Tal on 16-aastane poeg Silver Sten, kes õpib Miina Härma gümnaasiumis.

---------------------

Tartu rahvaülikool

• 2015. aastal õppis Tartu rahvaülikoolis umbes 6000 inimest.

• Õppetööd juhendab aastas üle 150 koolitaja, praegu on 29. hooaeg.

• Rahvaülikooli keskmine õppija on 25–50 aastat vana.

• Populaarsemad koolitused eelmisel aastal olid inglise keel, itaalia keel, fotograafia, keraamika, floristikoolitus, ettevõtluskoolitus, massaažikoolitus, Itaalia magustoidud, jooga- ja tervisekursused.

• Tartu rahvaülikool valis 2015. aasta õppijaks mitmekülgsete huvidega keeleõppuri Kaja Kruusi. Tiitel antakse kätte 14. jaanuari tänuüritusel.

Tagasi üles