Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Noore narkomaani lugu mõjub ka isiklikult

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Monolavastuses «5 grammi sisemist rahu» on Vladimir (Silver Kaljula) kohati hirmsates piinades. | FOTO: Gabriela Liivamägi

Silver Kaljula «5 grammi sisemist rahu» on üks Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti 10. lennu kooliülesandest alguse saanud mono-  lavastustest, mis on edasiarendatuna jõudnud teatri Must Kast püsirepertuaari.

Sellest võib järeldada, et tegu on hulga materjali seast tuumakuselt esile tõusnud tööga – asjaolu, mis seab lavastusele teatud ootused.

Lavastuse sisu on tõsieluline: autor Kätlin Padesaar kirjutas teksti ühe endise Tartu narkomaani meenutuste põhjal. Minajutustuses avaneb lugu kanepipopsutamistest fentanüülideliiriumideni välja.

Osavalt komponeeritud

Strobovalgusega peostseenides ja ka loo keerdkäikudes pole midagi eriti ootamatut või üllatavat, niisama kergelt võiks lavastuse pealkirjagi põhjal ühmata, et «ah, küllap on see üks neid narkolugusid», on ju kurbi dokumentaalfilme, kuulsuste allakäigustoorisid ja «Politseikroonikat» küll nähtud.

Kaljula monolavastuses aga loovad isiklik ja samas läbi karakteri kontsentreeriva prisma lähenemine ning tugev ja heas tasakaalus näitlejatöö osavalt komponeeritud terviku. See mõjub ka isiklikult, emotsionaalselt (olemata pisarakiskuja) ja mõtlemapanevalt (olemata moralistlik, mis oleks noortelavastusele hukatuslik).

Selle mõju parim tõestus on publiku reaktsioon kahel etendusel, kus viibisin: põhikooli- ja gümnaasiuminoored, kelle seast paljudele oli see tõenäoliselt kooli organiseeritud kohustuslik teatriskäik, aplodeerisid püsti seistes.

Käteplaginat saatvatest hüüetest oli märgata, et reaktsioon tuli südamest. Mitte et arvustusse oleks enamasti kuigi kohane või primaarne saalis viibinute arvamusväljendusi sisse tuua, aga pean konkreetset juhtu erandlikult märkimisväärseks.

Nimelt leidis lisaks lavastuse edule tõestust, et hoolimata noortelavastuste ja noortele kirjutatud omadramaturgia vähesusest võrreldes lastele suunatuga, ei ole teismeliste vanuserühm teatrile sugugi kadunud publik. Ega narko noortega sisukalt suhtlemiseks (mis on kahepoolne tegevus) võimatu teema.

Ses aspektis räägib lavastuse kasuks just asjaolu, et nn noortekeelitsemisega pole üle pingutatud, mis võiks vastupidi kavatsusele mõjuda patroneerivalt.

Aeg-ajalt (muidugi koos vastavate žestidega) kõlav hüüatus «respekt!» mõjub nii noore näitleja kui ka tegelase keelepruugis loomulikult. Mõnevõrra võõralt mõjuvad paar liigselt kujundlikku ja läägemaigulist väljendust pingelistes stseenides.

Naturalistlik ettekujutus

Teksti on pikitud ka veidi temaatilist statistikat ja lihtsamaid psühholoogiatermineid, kuid need seostuvad sujuvalt subjektiivsete olu- ja enesetundekirjeldustega, mis annavad sõltlase argipäevast üpris naturalistliku ettekujutuse.

Näitleja mängib täpselt ja kohati häirivalt veenvalt. Silver Kaljula näitab, et kuigi lavastus on algselt mõeldud kammerlikematesse saalidesse, pole talle probleem ka mitusada noort vaatajat terve etenduse vältel pilkupidi peos hoida.

Ehk olulisim selle lavastuse puhul on aga asjaolu, et vaatajasse, olgu selleks siis nooruk või neiu, õpetaja, lapsevanem või kes tahes, suhtutakse kui aktiivsesse, mitte ainult kaasa-, vaid isemõtlevasse inimesse, kes peab tegema ise oma valikud. Ning kes, ma loodan, mõistab, et selles peitub tugevus.

Nii et teie valik, kas lähete vaatama või mitte. Aga ärge öelge, et keegi pole teid hoiatanud.
--------------------------------

Musta Kasti lavastus

• Teater Must Kast esietendas Kätlin Padesaare sotsiaalkriitilise monolavastuse

«5 grammi sisemist rahu» 18. oktoobril Genklubis.

• Lavastaja ja osatäitja Silver Kaljula.

• Valgus ja heli Kristo Kuusik.

• Järgmised etendused on

17. novembril Luunja keskkoolis (tellitud) ning 2., 7., ja 9. detsembril Genklubis (välja müüdud).

Allikas: Must Kast

Tagasi üles