Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Toomkirik suletakse rahvale pooleks aastaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
TÜ muuseumi arendusjuht Mairo Rääsk ja projektijuht Maris Meus näitavad, et muuseumi varakambri seina tuleb evakuatsiooniteede rajamiseks teha suur auk. | FOTO: Kristjan Teedema

Järgmise kuu algusest  kuni aprilli lõpuni on Tartu ülikooli muuseum toomkirikus külastajatele remondi tõttu suletud. Poole aastaga muudetakse hoone päästeameti nõuetele vastavaks ning lisaks läbib muuseum uuenduskuuri.

Remondi ajal ei saa külastada TÜ muuseumi näitusesaale, toompoodi, rentida muuseumi ruume ega kasutada muuseumi kogusid, mis asuvad Lossi 25 hoones.

Poolt aastat kasutatakse eelkõige erinevate evakuatsioonialade ning väljapääsude loomiseks, tuletõkkeuste paigaldamiseks ja ka küttesüsteemi uuendamiseks ning elektritöödeks.

Remont sarnaneb sel suvel ülikooli peahoones alanud ehitustöödega, eesmärgiks muuta hoone ohutumaks.

Turvalisus

TÜ muuseumi projektijuht Maris Meus rääkis, et ehitustööde ajaks hoone osalist sulgemist ei kaalutud, sest remont on toomkirikus ulatuslik. Tööd hõlmavad ka näiteks peatrepikoda, kus külastajate liikumine olnuks remondi tõttu raskendatud.

Lisaks sellele, et poole aasta jooksul ei saa toomkirikus näitusi külastada, ei pääse ka muuseumi valgesse saali, kus tavapäraselt on peetud konverentse, seminare, loenguid ning muidki üritusi.

Remondi ulatuse ja tööde spetsiifilisuse tõttu ei ole TÜ muuseumi arendusjuhi Mairo Rääski sõnul võimalik teha nii, et osa hoonest hoitakse avatuna ja kuskil tehakse remonti. «Pole ju meeldiv olla  kontserdil, kui keegi seina taga puurib,» lausus ta.

Maris Meus lisas, et täielik sulgemine lihtsustab nii ehitaja kui ka muuseumi personali tööd ning on  kogude kaitsmise seisukohast ohutum.

Rääsk ütles, et kuna toomkirik on külastajatele pikalt suletud, proovitakse seda aega võimalikult maksimaalselt ära kasutada.

«Me ei piirdu ainult päästeameti nõuetega, mis on kahtlemata hästi oluline ja remondi peamine eesmärk, kuid lisame külastajate jaoks ka ekspositsioonikeskkondadesse uusi aspekte ja elemente,» kinnitas Rääsk.

Uuendused

Muuseumi töötajad kasutavad remodiaega sisuliste uuenduste jaoks.  Meus ütles, et sulgemine valmistab küll ebamugavusi, kuid selle tulemusena avatakse külastajatele rohkem alasid.

«Avame rohkem oma fonde ja paigutame ümber kogusid. Näiteks loome juba praegu valgesse saali avatud fondihoidlat,» rääkis ta.

Uuenduskuuri läbib ka viiendal korrusel paiknev Hullu Teadlase kabinet, kuhu tuleb üks evakuatsioonikoridor lisaks.

2017. aastal tähistatakse 250 aasta möödumist taasavatud Tartu ülikooli esimese rektori Georg Frederic Parroti sünnist ning toomkiriku seitsmendal korrusel avatakse temanimeline kabinet.

Nii saab muuseum juurde omavahel ühendatud interaktiivse õpikeskkonna: viiendal korrusel paikneb Hullu Teadlase kabinet, kuuendal korrusel tema labor ja seitsmendal korrusel Parroti kabinet.

2016. aasta kevadeks laieneb ka esimese korruse toompood, kus lisaks müügipinna suurenemisele mitmekesistub tootevalik.

1. mail avatakse kolmandal korrusel muuseumi aastanäitus «Maailma mõõtmine».

Kulukas töö

Toomkirik on külastajatele suletud alates 1. oktoobrist. Ehitajatele antakse hoone üle 19. oktoobril. Selleks ajaks peavad näitusesaalid tühjad olema ning museaalid hoidlatesse ja saalidesse viidud.

Ehitaja leidmiseks korraldati riigihange, mille maksumuseks kujunes 575 465 eurot. Võrdluseks, ülikooli peahoone remont, mille käigus viidi hoone samuti päästeameti nõuetele vastavaks, läks maksma 417 772 eurot.

«Tegemist on siiski Tartu kõige vanema säilinud hoonega, seda me ei saa kuidagi tähelepanu alt välja jätta,» ütles arendusjuht Mairo Rääsk ning lisas, et ajaloolises hoones kehtivad remondi tegemisel erinõuded, mis teevad töö kulukamaks.

Tegevused jätkuvad

Rääsk kinnitas, et loomulikult on muuseumile pooleks aastaks sulgemine keeruline, seda ei tasu vaadata negatiivses võtmes.

Arendusjuht selgitas, et hoone turvalisus paraneb ning ekspositsioonikeskkondades saab läbi viia uuendusi. Kogu see töö  lähtub külastajate huvidest.

Samal ajal, kui toomkiriku hoone on külastajatele suletud, jääb jätkuvalt avatuks ülikooli kunstimuuseum peahoones ning Tartu tähetorn Toomemäel. Remont neid hooneid ei puuduta ning seni toomkirikus olnud tegevused kolivad suures osas sinna.

Remondi ajal saab tellida kõiki seniseid haridus- ja sünnipäevaprogramme, need viiakse läbi kunstimuuseumi ja tähetorni ruumides. Viimases avatakse 10. oktoobril Hullu Teadlase maailmamõõtmise jaam.

Tagasi üles