Valguse palee ootab tartlasi raamatuketti

Valguse palee on meie lõunanaabrite rahvusraamatukogu, mille on projekteerinud läti kuulsaim arhitekt, oma loomeea parimad aastakümned Ameerikas elanud Gunars Birkerts (89).

FOTO: Reuters/ScanPix

Laupäeva hommikul alustab Emajõelinnast sõitu Läti poole buss, mis viib Tartu raamatukogutöötajad appi oma kolleegidele Väina ehk Daugava jõe äärde Riia linna. Sihtkohas ootab neid paik raamatusõprade ketis.

«Saame kõigi eelduste kohaselt olla ketis raamatukogus sees,» ütles linnaraamatukogu personalijuht Ewa Roots. «Enne seda tehakse meile tunnine majatutvustus ja saame ka vaadata ürituse avatseremooniat.»

Riialasest ajakirjanik Toms Ancītis kirjutas 27. detsembri Postimehes, etLäti rahvusraamatukogu töötajad on pakkinud selleks aktsiooniks iga raamatu kilest ümbrisesse. See kaitseb lugemisvara sademete eest.

Miks peab aga 18. jaanuaril raamatuid uude koju viima just niimoodi, käest kätte, vanaaegse talgutöö moodi?

Raamatusõprade kett on sel nädalavahetusel üks üritusi, millega tähistatakse Riia saamist Euroopa kultuuripealinnaks. (Koos Läti pealinnaga on selle aasta Euroopa kultuuripealinn ka Põhja-Rootsis paiknev Umeå)

Raamatud liiguvad käest kätte umbes kahe kilomeetri ulatuses praegusest Kriš­jnis Baronsi tänaval asuvast vanast majast teisel pool jõge avatavasse uude hiigelhoonesse, millele on nimeks pandud Valguse palee ehk Gaismas pils.

Niimoodi ei kavatseta 18. jaanuaril viia uude koju kõiki raamatuid. Neid on kokku ikkagi ju üle kolme miljoni ja need asuvad mitmes hoones. «Aktsioonil on rohkem sümboolne kui praktiline tähendus,» märkis riialane Toms Ancītis.

Tartu linnaraamatukogu veerandsada töötajat ning Tartu maakonna keskraamatukogu, Tartu ülikooli ja Tartu kõrgema kunstikooli raamatukogu, aga ka Võrumaa keskraamatukogu esindajad, kes kõik sõidavad üheskoos 35-kohalises bussis, annavad raamatuid käest kätte vaid pool tundi.

Ewa Rootsi sõnul ei häiri Riias käimine linnaraamatukogu tegevust, sest ametisse jäävad teised tublid töötajad. Pealegi on laupäeval maja lugejaile niikuinii lühemat aega lahti.

Tagasi üles