L, 28.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pagarid ja kokad kolisid kokku

Vilja Kohler
, reporter
Pagarid ja kokad kolisid kokku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pagar Signe Raudberg sõidutas eile hommikupoolikul uuest ahjust välja kuumad põrandaleivad ja niisutas neid pisut, et koorik jahtudes pragunema ei hakkaks.
Pagar Signe Raudberg sõidutas eile hommikupoolikul uuest ahjust välja kuumad põrandaleivad ja niisutas neid pisut, et koorik jahtudes pragunema ei hakkaks. Foto: Margus Ansu

Hõrk leivalõhn, neelatama panevad koogid ja tordid ning suures katlas podisev pasteet on varem mitmel rendipinnal töötanud Rõngu Pagaris nüüd uues tootmishoones kõik ühe katuse all. Üha rohkem selle firma kaupa jõuab ka Tartusse.

Rõngu Pagari pagar Signe Raudberg pani naeratades paksud kindad kätte ja veeretas ahjust välja alusetäie kuuma leiba. «Põrandaleib – uus toode,» tutvustas ta kõrvalruumi jahtuma sõidutatud leivalaari.

«Varem ei olnud meil võimsust ja võimalust piisavalt uusi tooteid teha,» ütles 1996. aastast tegutseva perefirma Rõngu Pagar juht Jaanus Peri. «Rääkimata sellest, et meie töötajatel polnud korralikke abiruume.»

Nüüd on võimsus, võimalused ning vajalikud abiruumid, nende hulgas ka korralikud riietusruumid naistele ja meestele olemas, sest ettevõttel valmis otsast lõpuni uute seadmetega uus ligi 600-ruutmeetrine tootmishoone. Seal töötavad pagarid, kondiitrid ja kulinaartooteid valmistavad kokad, kes varem küpsetasid ja keetsid Rõngus mitmes kohas.

Uue hoone ehitamiseks ja sinna seadmete soetamiseks kulus Rõngu Pagaril ligi 1,2 miljonit eurot. Sellest ligi 400 000 eurot sai abikaasade Jaanus ja Kristel Peri ettevõte põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti kaudu toetust, ülejäänud laenati pangast.

«Eurotoetuseta ei jõua maakohta küll uut tootmishoonet ehitada,» ütles Jaanus Peri. Ehitamiseks võetud investeerimislaenu käendab riigi finantsasutus Kredex. «Ka see on suur abi,» lisas ta. «Maal tegutseval ettevõtjal on raske laenule tagatist leida, sest maal on kinnisvara hinnad hulga madalamad kui suures linnas tegutseval ettevõttel.»

Kredex pakub ettevõtetele panga- ja stardilaenu ning pangagarantii ja liisingu käendust, mida kasutavad eeskätt vähe aega tegutsenud või kiiresti laienevad ettevõtjad, kel napib laenu tagamiseks vara või kes tegutsevad riskantseks peetaval alal, selgitas Kredexi kommunikatsioonispetsialist Tarmo Seliste.

Mullu käendas Kredex Tartumaal 32 ettevõtte finantskohustusi, mis võimaldas saada pankadest lisafinantseerimiseks 4,8 miljonit eurot. Sel aastal on Kredex käendanud Tartumaal 20 firma finantskohustusi kokku 6 miljoni euro eest.

Samal ajal, kui Rõngu pagarid eile leiba küpsetasid, kondiitrid kooke tegid ja kokad suures katlas üha rohkem nõutavat pasteeti keetsid, pidasid ettevõtte perenaine Kristel Peri ja kliendihaldur Marina Laas läbirääkimisi Viljandi tarbijate ühistu esindajatega. «Viljandi Maksimarket võtab meie tooted müüki,» andis Peri läbirääkimiste tulemustest teada.

Marina Laas lisas, et Tartus on seni Rõngu Pagaris valmistatavat magusat ja soolast pakutud turuhoones ja kaubamajas, oktoobri lõpust aga müügikohtade hulk suureneb. Rõngu Pagari leiva-saia ning kondiitri- ja kulinaartooted võtavad Tartus müüki ka Maksimarketid ning Lembitu ja Ujula Konsum.

Rõngu Pagaris töötab 31 inimest, aga Jaanus Peri sõnul kollektiiv suureneb. Peagi kavatsetakse käivitada kommiliin.

Märksõnad
Tagasi üles