Artjom Suvorov: Tartu linnavalitsus on muutunud natukene ülbeks

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Artjom Suvorov

FOTO: Kristjan Teedema

Keskerakonda kuuluv Tartu linnavolikogu noorim liige Artjom Suvorov on kindel, et sügiseste kohalike valimiste järel osaleb ka Keskerakond linnavalitsuse moodustamises. Parimaks linnapeaks Tartule peab ta oma erakonnakaaslast Aadu Musta.

Mis te arvate, kas olete Tartus tuntud inimene?

Väga hea küsimus ... Ma ei tea. Ma arvan, et mõnes ringkonnas kindlasti. Näiteks spordiringkondades. Ka annelinlased peaks mind rohkem teadma.

Linnavolikogu liikmed peaks ju olema kõigile tartlastele tuntud?

Kindlasti peaks, aga ma oletan, et kui minna näiteks kusagile Ravila tänavasse ja küsida esimestelt ettejuhtuvailt, kas te teate neid inimesi, siis väga paljud ei oska vastata.

Miks see nii on?

Vot ei tea. Võib-olla inimesed ei ole lihtsalt huvitatud kohalikust poliitikast. Inimeste huvi poliitika vastu on väga nigel ja see on väga kurb. Mul on valimiste ajast selline kogemus, et kui käisin mööda linna ja agiteerisin inimesi valima minema, siis väga paljud ütlesid, et sellele pole mõtet oma aega raisata. Et nagunii otsustatakse nende eest kõik ära.

Inimesed on kindlad, et nende hääl ei loe, aga see kindlasti pole nii. See on tänapäeval väga suur probleem. Inimestel on nõukogude ajast jäänud mentaliteet, et meie häälel pole mingit kaalu. Aga see ei ole nii.    

Olete õppinud Tartu Ülikoolis sotsioloogiat, aga töötate söögikohas Suudlevad Tudengid tegevjuhina. Kas erialast tööd on Tartus raske leida?

Konkreetselt sotsioloogiaalast on küll. Aga minu jaoks on sotsioloogia pigem lihtsalt kõrgharidus. Tartu Ülikooli suur probleem ongi selles, et väga paljud erialad ei ole rakenduslikud. Said oma kõrghariduse kätte ja mine kasvõi panka, kui sind võetakse. Väga paljudes töökuulutustes nõutakse kõrgharidust. Ma pole kusagil kohanud, et oleks vaja sotsiaalharidust.

Kuidas söögikoha juhina töötada on?

Olen siin olnud umbes pool aastat ja see on väga huvitav töö. Iga päev õpid midagi uut. See on minu esimene suur kogemus ettevõtet juhtida.

Olete vaid 24-aastane. Miks te poliitikas olete?

Poliitika on alati mind huvitanud. Väiksest peale. Mul oli vanaisa suur poliitikahuviline ja kriitik ning ma arvan, et ka minu huvi sai alguse sellest. Algul oli see mulle hobi, aga hiljem juba ... Poliitika on minu jaoks kodanikuõigus osaleda ühiskonna protsessides.

Miks Keskerakond?

Keskerakond on mulle alati sümpatiseerinud. Ma astusin erakonna noortekogusse, kui sain 18-aastaseks. Mulle meeldis tsentristlik maailmavaade.

Eelmistel kohalikel valimistel saite 191 häält. Kes olid teie valijad?

Need olid Tartu linna kodanikud. Konkreetsemalt ma ei oska öelda. Mul on väga palju häid tuttavaid ja sõpru ning ma tegin ränka tööd. Päevast päeva olime meeskonnaga väljas ja agiteerisime. Õhtuti käisin kõik oma tuttavad läbi. Otsisin neid sihtrühmi, keda saaks aidata.

Viimastel riigikogu valimistel saite juba 407 häält. Millest selline tõus?

Ma ei tea. Ma arvan, et see on jällegi väga raske töö tulemus. Ma olin juba kaks aastat ka linnavoliniku tööd teinud ning sain kindlasti sellega populaarsust juurde.

Kas te kandideerite sel sügisel uuesti volikokku?

Kindlasti. Ma näen, et mul on võimalus hoida kätt pulsil. Näha, mis Tartu linnas toimub, ja inimesi aidata.

Minu poole on inimesed pöördunud igasuguste probleemidega. Võib-olla need probleemid on isegi olnud tingitud sellest, et nad ei teadnud, kuhu pöörduda. Aga nüüd nad teavad, et on olemas selline inimene nagu Artjom Suvorov. Nad saavad alati minu poole pöörduda. Ja isegi kui ma ei oska aidata, siis ma annan neile nõu, kelle juurde minna, et probleem saaks lahendatud.

Milliste probleemidega teie poole pöördutakse?

Väga palju on seotud korteriühistute ja olmega. Näiteks üks tuttav küsis, miks naabermajast käiakse prügi viskamas nende konteinerisse. Majad asuvad nii lähedal ja kaugema sektsiooni elanik ei lähe oma maja konteineri juurde, kui ta teab, et kümme meetrit ligemal on naabermaja konteiner. See on seotud linnaplaneerimisega.

Kuidas sellist juhtumit lahendada?

Seda ei saagi nii kergelt lahendada. See on seotud inimeste omavaheliste suhetega ja need tuleb selgeks teha. Nad peavad aru saama, et sellist probleemi ei saa linnavolinik lahendada.

Mis valdkonnad teil kõige rohkem südamel on?

Ma olen palju spordiga tegelenud. Kaitsen väga jalgpalli. Jalgpalli seis on aastatega ainult halvenenud ja ma leian, et see on tingitud sellest, et linna finantseerimissüsteem on šabloonipõhine. Nad ei vaata tulemusi ega perspektiivi. Kes on ees, see on mees ja saab.

Hea näide on Tartu Tamme­ka. Ma ei taha öelda, et neilt tuleks kogu raha ära võtta, aga … See aasta on selline olukord, kus neid kunstlikult hoiti edasi kõrgliigas, kuna ei saanud lubada, et Lõuna-Eestist poleks ükski klubi esindatud.

Aga Tartus on ka meeskond SK 10, kes oli tegelikult Tamme­kaga samal tasemel.

Ta oli esiliigas neljandal kohal ja Tammeka ju ka tegelikult kukkus esiliigasse. Aga Tartu linna esindusvõistkonna toetust saab ainult see, kes on kõrgliigas.

See, et SK 10 tegi mitme aastaga suure tõusu, neljandast liigast esiliigasse, ei loe midagi. On meeskonnad, kes teevad miinimumiga maksimumi, aga ei saa mitte midagi.

Olete ka ise jalgpalli mänginud?

Olen küll. Mitu aastat tagasi Merkuuris. Aga seda tuli teha kooli kõrvalt.

Kas te hääletate volikogus oma südame või erakonna üldise seisukoha järgi?

Oleneb küsimusest. Ma ei mäletagi ühtegi sellist küsimust, kus minu seisukoht oleks olnud erakonna omaga vastuolus. Aga kui tuleks, siis hääletaks küll südame järgi. Aga mingi konstruktiivsus peab ikka olema. Väga tihti on emotsionaalsed valikud. Kogu aeg ei saa nii hääletada, nagu sulle meeldib ja nagu sina tahaks.

Keskerakond oli Tartus pikalt võimul. Mida te saavutasite?

Me hoidsime Tartu juhtimise ja eelarve tasakaalus. Kui oli kriis, siis tegi Vladimir Šokman väga suurt tööd, et linna sotsiaalabitoetused suureneks. Kriisi ajal on inimestele vaja raha juurde anda ja see ongi üks meie suurimatest teenetest.

Kas see on kõik?

No mida väike vend koalitsioonis teha saab? Me olime ju koalitsioonis vähemuses.

Usute, et peale sügisesi valimisi osaleb Keskerakond uue linnavõimu moodustamisel?

Kindlasti. Ma olen selles veendunud. Kui vaadata praegusi prognoose ja reitinguid, siis meie ja sotsiaaldemokraadid oleme tõusmas, aga parempoolsed erakonnad on languses. Ma olen kindel, et selline trend jätkub, sest praegune koalitsioon on Tartu linnale palju halba teinud. Vabandust! See pole poliitiliselt korrektne, aga ta on kaotanud linnakodanike usalduse. Ta sõidab teerulliga üle.

Tooge näiteid.

Tamme gümnaasiumi lõhkumine. Õpilased on vastu, hoolekogu ja eelmine direktor olid vastu, õpetajad ja vilistlased vastu. Kõik on vastu. Keegi ei taha, et gümnaasium koliks Nooruse tänavale. Seal pole isegi sportimisvõimalusi. See on ikkagi selle koalitsiooni väga suur ämber. Samamoodi on praegu elektriga, Tartu linn maksab kõige kõrgemat hinda. Ma ei saa aru, kelle huve linn kaitseb.

Olete nõus oma erakonnakaaslastega, et Urmas Kruuse ei sobi linna juhtima?

Urmas Kruuse on hea mees, aga peale neid viimaseid ämbreid ma leian, et midagi on vaja muuta. Mulle kui linnavolikogu liikmele jäi arusaamatuks, miks Tartu linn peab maksma nii kõrget elektri hinda. Me kaotame seetõttu 100 000 eurot. Miks? Ja ta pole kordagi ise julgenud sellele puldis vastata.

Tahate öelda, et linnapea ei saa oma ülesannetega hakkama?

Kui seda probleemi vaadata, siis küll. Miks see nii on, peab tema enda käest küsima.

Kas te usute, et Kruusele esitatud umbusaldusavaldus läheb järgmisel istungil läbi?

Ei usu. Nii sinisilmne ma nüüd ka ei ole.

Miks te selle siis esitasite?

Me tahame, et linnapea tuleks pulti ja annaks meile seletusi. Kui ta ei tulnud arupärimisteks, siis vähemalt nüüd tuleb ja räägib, miks ta nii tegi. See on opositsiooni üks võimalus saada tähelepanu. Muidu koalitsioon opositsiooni kuulda ei võta.

Millele Keskerakond oma uues valimisplatvormis rõhku paneb?

See platvorm on alles koostamisel ja on praegu veel saladus, aga üldiselt inimestele. Võtame kasvõi Anne noortekeskuse. Oli vaja ainult väikest investeeringut, aga otsust ei tehtud ja praegu on see lükatud aastasse 2015 või 2016.

Kuidas te ise oleks lahendanud olukorra, kus projekt on valmis, aga ehituseks raha ei ole?

Oleks tulnud raha leida. Võtta kasvõi laenu. Võib-olla olekski pidanud Tamme gümnaasiumi hoone ostmise ära jätma.

Kas teie meelest võiks ka Tartus olla tasuta ühistransport?

Kui Tallinn sai sellega hakkama, siis miks ka mitte. Siin tuleks kõik läbi mõelda, aga selle poole peaks pürgima.

Linnavolinik Elmut Paavel ütles ajalehele antud intervjuus, et Tartu atraktiivsus on kadunud. Olete nõus?

Mõnes mõttes küll. Eesti suurim tõmbekeskus on ikkagi Tallinn. Kui Tartu poleks ülikoolilinn, siis sureks kogu Lõuna-Eesti välja. Minu väga paljud tuttavad ja sõbrad on kolinud Tallinna, kuna seal on parem palk ja paremad elutingimused.

Kas peale uue koalitsiooni moodustamist kaks aastat tagasi on Tartus midagi muutunud?

Minu meelest on linnavalitsus muutunud natuke ülbeks. Teerull ette ja üle. Nad ei võta enam kedagi kuulda. Oleme meie ja kõik. Sellist suhtumist on volikogus väga tunda. Ja ka kodanike kaasahaaramist on vähemaks jäänud. See ongi Tartu linna suurim probleem.

Kes on Keskerakonna linnapeakandidaat sügisel?

Ma väga loodan, et ikkagi Aadu Must. Ta oleks väga hea kandidaat ja ideaalne linnapea Tartule.

Miks mitte ise kätt proovida?

Kindlasti mitte. Vara veel. Praegu mul pole veel neid teadmisi, et kohe linnapeaks hakata. Ma arvan, et meie erakonnas on praegu teisi inimesi, kes on selleks pädevamad.

Paljud tuntud keskerakondlased on teie erakonnast lahkunud. Kas te ei ole mõelnud erakonnavahetusele?

Kindlasti mitte. Mulle väga meeldib see tsentristlik maailmavaade ja kuidas Edgar Savisaar meid positsioneerib. Me hoiame Eesti poliitikat tasakaalus.

Kas Edgar Savisaar käitus teie meelest õigesti, kui vabastas mitmed Tallinna ametnikud, kel oli erakonna maks tasumata?

Vot seda ma ei oska kommenteerida. Ma olen lugenud vaid meediakajastust.

On teil endal ikka liikmemaks korralikult tasutud?

Vot ma ei tea. Aga mulle ei ole see probleem. Kui sa oled erakonna nimekirjaga pääsenud volikokku, ja see on minu enda huvides, et erakonnal läheks hästi, siis ma kindlasti toetan erakonda. Tartus on see linnavoliniku tasust kümme protsenti.

Tagasi üles