Caspar Austa tuli taas talikrossi Eesti meistriks

Caspar Austa Tartu rattamaratonil
Caspar Austa Tartu rattamaratonil Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Juba 19. korda heitlesid jalgratturid Elvas talikrossi Eesti meistrivõistluste medalikomplektide pärast. Meeste eliidis võidutses koduradadel sõitnud Caspar Austa (TÜ ASK), naiste eliidis läks meistritiitel Liisi Ristile (Hawaii Express).

Viimaste päevade tuisud ja sulad ning võistluste eelõhtul alanud kerge külmakraad, oli hommikuks raja muutnud mõnes kohas lausa liuväljaks. Rajameistril tuli kohati appi võtta isegi liivaämber ja labidas. Esimeseks stardipauguks oli rada juba täiesti sõidetav. Edasi tuli appi ka pilvitu taeva kevadine päike oma mõjujõuga muutes päevapeale raja hoopiski mitte ainult märjaks, pigem juba pehmeks.

Eelülesandmise järgi oli oodata rekordarv osalesid. Üle 250 ratturi, mis tingis rohke startide arvu. Nii et MEliit ja U23 lõpetasid koos päikeseloojanguga ja ratastel hakkasid käiguvahetajad nullilähedase kraadi juures kinni külmuma.

Kohal olid jällegi Caspar Austa ja Sigvard Kukk. Juba avaringilt saabus Caspar Austa paraja edumaaga Sigvardi ees. Põnevusemomenti Caspari ja Sigvardi vahel ei tekkinudki. Pigem läks põnevaks hoopis Peeter Pruusi ja Sigvardi vahel, kui Peeter jõudis Sigvardile järele ja möödus temast.

Kuueringilise kihutamise võitiski konkurentsitult elvalane Caspar Austa ajaga 54.18 ja sai kaela 2012. aasta talikrossi esimese meistrimedali. Hõbemedali võttis Raplamaa klubi KMO rattur Peeter Pruus ajaga 55.50. Kolmaski koht läks Caspari klubikaaslasele Illar Loodile, kellele oli see kolmas Eesti meistrivõistluste medal üldse. Sigvard Kukk pidi kahjuks kummi purunemise tõttu katkestama.

U23 klass sõitis koos Eliitklassiga. Siin tuli kuueringilise kihutamise võitjaks klubi Rakke rattur Rainer Neidra ajaga 56.30. Temale riputatigi kaela U23 klassi meistrimedal. Hõbemedali võttis TÜ ASKi rattur, alles esimest aastat U23 klassis võistlemist alustamas Margo Tamm ajaga 57.48. Pikka aega püsis kolmandal kohal samuti TÜ ASKi rattur, alles kaitseväes aega teeniv, Gabriel Leppik, kuid tema lõpptulemuseks jäi neljas koht. Pronksmedali võitis aga KJK rattur Sten Saarnits ajaga 57.48. TÜ ASKi ratturid Rauno Miilmann sai 9. koha ja Maikel Kuusma 14.koha.

Meesjuuniorid sõitsid neli ringi. Teistel said eest minema Viljandi Rattaklubi rattur Josten Vaidem ja CFC rattur Aksel Nõmmela. Sellises järjekorras ka lõpetati. Eesti meistriks krooniti Josten Vaidem ajaga 38.12. Hõbemedali võttis CFC rattur Aksel Nõmmela ajaga 38.38. Pronksmedali pärast käis terav rebimine kahe Viko klubi ratturi, kahe Kivistiku vahel. Seekord jäi peale vanem Kivistik. Kristen edestas Gerti 2 sekundiga ja sai ajaks 39.59. Pikka aega medalikonkurentsis püsinud TÜ ASKi rattur Vahur Vahtra väsis ja pidi leppima viienda kohaga.

Naiste Eliitklass ja naisjuuniorid sõitsid koos ja neil tuli läbida kolm ringi. Konkurentsitult eraldus teistest Hawaii Expressi klubi värvides sõitev Liisi Rist. Talle kuuluski kindlalt Eesti meistritiitel ajaga 34.56. Teise koha konkurentsis püsis pikka aega TÜ ASKi rattur Inge Kool, kuid pidi vähese sõiduvilumuse tõttu siiski endast mööda laskma Daisi Risti, kes saigi hõbedase medali ajaga 36.12. Ingele pronksmedal ajaga 36.22. Maarja Kuuskvere TÜ ASKist sai 7. koha.

Naisjuunioridest pakkus naistele ainsana konkurentsi TÜ ASKi juunior Sirje Lepik. Temale saavutas juunioride klassi Eesti meistritiitel ajaga 37.07. Hõbemedali sai KJK rattur Anette Raie ajaga 41.05. Pronksmedal läks Jõhvi Investment Agency Teami ratturile Aira Ferscelile ajaga 42.30.

M16 klassis käis tihe rebimine Eesti meistritiitli pärast kahe KJK ratturi vahel. Kolmeringilises sõidus said kaksikvõidu KJK ratturid Ekke-Kaur Vosman ja Siim Kiskonen aegadega vastavalt 31.02 ja 31.11. Seega Eesti meistriks tuli Ekke-Kaur Vosman. Kiskonenile kuulus hõbemedal. Pronksmedali viis koju klubi Viko rattur Karl-Arnold Vendelin ajaga 32.19. TÜ ASKi ratturid Reino Kaldvee ja Georg Kõivumägi said vastavalt 18. ja 25. koha.

N16 klass sõitis 2x2,6 km. Eesti meistriks tuli teistel pikalt eest ära sõitnud Mari-Liis Mõttus Haanja Rattaklubist ajaga 18.40. Edu tagasid väga hea rattavalitsemine ja suurepärane füüsiline vorm. Hõbemedali sai Mae Lang TÜ ASKist ajaga 23.03. Pronksmedali sai Tallinna klubi CFC rattaneiu Kelly Kalm ajaga 24.37.

M-14 klass sõitis samuti kaks ringi, kuid siiski juba pikemat ja tunduvalt raskemat võist- luste 3,2 km pikkust põhiringi. Kohe stardist asus ratturite rivi etteotsa TÜ ASKi rattur Siim Lepik, kes suutis edumaad säilitada kuni lõpuni. Siimule kuulus Eesti meistritiitel ajaga 22.37. Hõbemedali sai Pärnu Kalevi Spordikooli rattur Jaagup Vasar ajaga 23.10. Pronksmedal läks aga Nõmme Rattaklubi poisile Karel Georg Nõmmele ajaga 23.12. TÜ ASKi poiss Paul Parts sai 21. koha.

N14 klassis võitis 2x2,6 km pikkuse kihutamise ülekaalukalt Rakke klubi rattur Merili Sirvel ajaga 23.55 ja temale riputatigi kaela Eesti meistrimedal. Hõbemedali viis Viljandisse Reelika Varblane ajaga 25.05. Pronksmedal läks Investment Agency Teami tütarlapsele Kaireen Käenile ajaga 27.28.

Kõik seenioride klassid sõitsid koos ühises stardis 3x3,2 km. Seenior 1 klass krooniti Eesti meistriks Märt Küüt SPR ajaga 29.55, mis oli üldse seenioride klassi parim aeg. Hõbemedal läks Janek Maidla kaela klubist VCL ajaga 32.00. Pronksmedali võttis väsimatu Juri Molev, kes esineb erasõitjana, ajaga 32.57. TÜ ASKi esindaja Valdek Rohtma sai neljanda koha.

Seenior 2 klassis tuli Eesti meistriks Saaremaa rattaklubi Viiking esindaja Jaanus Sarv ajaga 30.09. Tõnno Palm klubist A&T Sport sai hõbemedali ajaga 30.18 ja Haanja Rattaklubi esindaja Tarmo Mõttus pronksmedali ajaga 30.44.

Seenior 3 klassis tuli Eesti meistriks Hawaii Expessi rattur Aimur Uuk ajaga 30.52. Kaks järgmist medalit võtsid klubi Velo seeniorid. Margus Merisalu sai hõbemedali ajaga 36.30 ja Peeter Parmask pronksmedali ajaga 36.36. TÜ ASKi rattur Tõiv Tamm sai viienda koha ajaga 38.48.

Sportklassile toimusid neljandad Eesti esivõistlused. Esivõistluste võitjaks tuli Mehis Leigri Hawaii Expressist ajaga 33.18. Kaks järgmist medalit võtsid aga Narva ratturid Denis Kondajaev ja Andrei Bogdanov. Hõbemedal Kondajevile ja pronksmedal Bogdanovile. TÜ ASKi esindaja Raimond Pihlap oli viies ajaga 37.59.

Üldse jagati Eesti meistrivõistlustel välja 12 medalikomplekti. Lisaks üks komplekt Eesti esi-võistluste medaleid. Eesti meistrivõistlustelt said medaleid 17 klubi + üks erasõitja.

Teistest kõige enam medaleid võitsid Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi jalgratturid, kes said 7 medalit, neist 3 kulda, 2 hõbe ja 2 pronksi. Kalevi Jalgrattakooli ratturid võitsid 5 medalit, neist 2 kulda ja 3 hõbedat. Kahe medaliga sõitsid koju kaheksa rattaklubi: Viko, CFC, Viljandi, Velo, Rakke, Haanja, Hawaii Express, Investment Agency Team. Ühe medaliga 7 klubi + üks erasõitja: Pärnu, Nõmme, Rapla, Spordipartner, Viiking, A&T Sport, Velo Clubbers ja erasõitja. Eesti esivõistlustelt sai Hawaii Express 1 medali ja Narva Energia 2 medalit.