Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Ülikoolid

:

Semiootikakorüfee kink rikastab Tartu Ülikooli

Tartu Ülikooli semiootikud usuvad, et nende kasutada on nüüd maailma parim erialane raamatukogu, sest see täienes enam kui 3200 raamatu ning 700 ajakirjaköite võrra, mis kuulusid Thomas Sebeokile.

Ungari juurtega zoosemiootika rajaja, maailma mõjukaima semiootikaajakirja Semiotica peatoimetaja Sebeok töötas kogu elu Ameerika Ühendriikides Bloomingtonis asuvas Indiana Ülikoolis.

2001. aastal 81-aastasena surnud teadlane jõudis eluajal külastada Tartut kolmel korral.

Jätk esimesele kingile

Professor Juri Lotmani, Semiotica kaastoimetaja kõrval kuulus Sebeoki sõprade hulka ka praegune Tartu Ülikooli semiootikaosakonna juhataja professor Kalevi Kull.

«Sebeok austas väga Lot-manit ja tema koolkonda, mis on ka põhjus, et tema raamatukogu siia toodi,» selgitas TÜ kultuurisemiootika professor Peeter Torop.

Thomas Sebeoki raamatukogu ühe tervikliku osa, umbes tuhandest köitest koosneva bio- ja zoosemiootilise kirjanduse kogu, sai ülikool endale juba viis aastat tagasi. Nüüd lisandus ligi 4000 trükist.

«Võib öelda, et kusagil maailmas ei ole täielikumat ja väärtuslikumat semiootikaraamatukogu kui Tartus,» hindas Kalevi Kull.

Kulli sõnul sisaldab mahukas kingitus üldsemiootika ja kultuurisemiootika, aga ka teiste semiootikaharude teemalisi trükiseid ning katab semiootikaajaloost kõige olulisema osa. Kulli sõnul annavad paljudele raamatutele erilise väärtuse kuulsate semiootikute omakäelised pühendused tiitellehel, samuti pliiatsiga lisatud ääremärkused.

«Sebeok oli ju kõigi maailma juhtivate semiootikute isiklik sõber,» tähendas Kull. «Veel on selles kogus eriti väärtuslikud väikesetiraažilised semiootikaajakirjad, mis enam ei ilmu.»

Raamat ootab riiulit

Sebeoki raamatute täieliku nimistu koostamine ja süstematiseerimine seisab lähikuudel ees, esialgu on need kastides Jakobi tänava Philosophicumi keldris. «Kuna me just kolisime siia majja, siis raamaturiiuleid alles ehitatakse,» märkis Kull.

Kalevi Kull ja Peeter Torop hindasid, et ümmarguselt kümnendik Sebeoki kogust dubleerib semiootika osakonna raamatukogu.
Kulli arvates on see isegi hea, sest semiootikatudengeid on kaunis palju ja nii väheneb tõenäosus, et nad peavad teineteise järel lugemisvõimalust ootama.

Sebeok ja tema kogu
• Thomas Albert Sebeok (pildil) sündis 1920. aasta 9. novembril Budapestis ning suri 2001. aasta 21. detsembril Bloomingtonis.
• 1941. aastal Chicago Ülikooli lõpetanud Sebeok alustas soome-ugri keeleteadlasena. Hiljem kaldus tema huvi mitteverbaalse kommunikatsiooni uurimisele. Ta oli üks zoosemiootika rajajaid.
• Väljaspool semiootika piire avaldas ta töid antropoloogia, bioloogia, folkloori, lingvistika ja psühholoogia vallast. 1969. aastast kuni surmani oli Sebeok mõjuka ajakirja Semiotica peatoimetaja.
• Esimene, umbes tuhandeköiteline osa Sebeoki isiklikust raamatukogust jõudis kingina Tartu Ülikooli 2006. aastal. Septembri lõpul lisandus ligi 4000 köidet.
Allikad: TÜ, Vikipeedia
 

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnad:Kalevi KullPeeter Toropraamatukogusemiootiksemiootikathomas albert sebeok
Sponsoreeritud artiklid
RIIGIKOGU VALIMISED TARTUS NING JÕGEVA- JA TARTUMAAL
  ARVAMUSPLATS
  VÕTAME KOKKU TARTU AASTA 2014
  AJALEHT KÜSIB
  NÜÜD KESKENDUME BALTI LIIGALE
  TARTU POSTIMEHE VALIMISINTERVJUUD
  LOE TARTU POSTIMEHE KORVPALLIVEEBIST
  PIKK LUGU TARTU POSTIMEHES JÕULUAJAKS
  Viimased uudised
  Gallup

  Küsitluses on osalenud  inimest
  Lühiuudised
  Top lood
  Top kommentaarid
  48h populaarsemad teemad
  POSTIMEES.eeKõik
  Elu24Kõik
  Majandus24Kõik
  SportKõik
  TallinnCityKõik
  NaineKõik
  TarbijaKõik
  MaailmKõik
  ArvamusKõik
  UudisedKõik
  VIIMASED GALERIID
  Arhiiv