Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Juhtkiri: küllalt, härra minister!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mihhail Korb | FOTO: ELMO RIIG/SAKALA

Haridusministeeriumi Tartust ära kolimise plaan, mille Postimees eelmisel nädalal avalikustas, oli Tartu linnajuhtidele paras ehmatus. Ja nagu linnapea Urmas Klaas ühemõtteliselt kommenteeris – Tartu vaates täiesti vastuvõetamatu.

Selle ootamatult avalikuks tulnud plaani taga oli riigihalduse minister Mihhail Korb, kes oma kavatsusest aga juba päev hiljem taganes. Teisipäeval saime teada, et tarvis kolida, kolmapäeva õhtul teatas minister, et mõtted muutusid.

Segadus oli aga sündinud, torm veeklaasis loksuma löödud. Haridusministeerium on ammu aega töötanud nii, et osa sellest on Tartus ja osa Tallinnas. Ministrid satuvad Tartusse kuidas keegi, kuid igal juhul pigem harva. Ses mõttes ei olegi ehk ministeeriumi asukoha küsimus ootamatu, tegelikult ka mitte uudne. Seda on ennegi üles võetud.

Praegusel juhul ilmnes aga, et mingile laiale arutelule see plaan ei tuginenud.

Kuid riigihalduse minister Korb suutis pakkuda meile veelgi üllatusi, kui saatis Tartule kooskõlastamiseks määruse eelnõu Luunja valla, Tartu linna ja Tähtvere valla ühendamisest, mille sisust tulenes selgelt, et praegune Tartu linn juriidilise isikuna on kavas likvideerida ja moodustada uus. Tartu linnajuhid olid jahmunud, sest niisugune omavalitsuste kokku panemine tähendanuks suurt aja- ja ka rahakulu.

Tartu esindajad, ka keskerakondlasest Korbi parteikaaslased, püüdsid probleemi olemust vestlustes korduvalt selgitada, kuid kasu sellest justkui polnudki. Esmaspäeval saatis Tartu linn Korbile märgukirja, milles juhtis tähelepanu, et eelnõus kirjeldatud plaan ei ole kuidagi mõistlik. Palju lihtsam oleks ju liita kaks väikest valda suure Tartu linnaga.

Ja taas kordus sama stsenaarium kui haridusministeeriumi puhul. Hommikul jõudis teema suure kella külge ja õhtul kiirustas Korb ütlema, et Tartu linna kindlasti ei likvideerita.

Selge, et tippametnikul pole võimalik kõiki allkirjastatavaid dokumente läbi lugeda, tuleb usaldada ametnikke, kes on dokumendid ette valmistanud. Üllatav on aga see, et korduvad märguanded, et asi pole õige, ei aidanud viga parandada. Mis mõtet on kooskõlastamiseks saata eelnõu, mille põhisisu on vigane?

Hommikul jõudis teema suure kella külge ja õhtul kiirustas Mihhail Korb ütlema, et Tartu linna kindlasti ei likvideerita.

Kuid ega Tartu ole ainus näide. Veebruari alguse Postimehele antud intervjuus solvas Korb omavalitsuste sundliitmist kommenteerides Alatskivi ja Vara valda. Ta tõi liitumast tõrkuva Pala valla naabritele eeskujuks, öeldes, et erinevalt neist omavalitsustest pole Palal võlgu ja üldse on seal kõik korras. Kaks päeva hiljem saatsid Pala vallaga piirnevate Alatskivi ja Vara valla juhid ministrile järelepärimise, soovides saada selgitusi.

Selle märgukirja peale palus Korb vabandust. Ja teatas, et tunnustab kõiki omavalitsusi, kes tahavad vabatahtlikult ühineda.

Kas nii on mõtet jätkata? Ei, härra minister.

Tagasi üles