Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Muuseumid ootavad mänguvälju avastama

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kuueaastane Robin Nõlvak külastas kolmapäeval oma ema Mariann Nõlvakuga Tartu ülikooli loodusmuuseumi ning sai kaasa ka avatud mänguväljade festivali kaardi. Sellel olnud juhiste järgi leidis ta üles suure merikarbi, millesse mahub hülgepoeg. Sel pildil mahutas Robin aga karbi sisse täiskasvanud hülge mõõtu pehme mänguhülge. | FOTO: Sille Annuk

Kui rüükalad praegu veel elaksid, kas hüljes saaks neid hommi­­kusöögiks süüa? Aga millise merikarbi sisse võiks mahtuda hülgepoeg? Nendele ja veel lugematutele küsimustele saab vastuseid otsida laupäeval Eesti muuseumides algaval avatud mänguväljade festivalil.

15. oktoobrist 6. novembrini kestev festival ootab lastega peresid üheskoos muuseumidesse, et vaadata sealseid tavapäraseid näitusi veidi teise nurga alt. Tänavu on merekultuuri aasta puhul pööratud tähelepanu just neile eksponaatidele, mis on ühel või teisel moel seotud merega.

Mängides muuseumi avastamiseks saavad lapsed teekonnale kaasa kaardi, milles on märgitud punktid, mis tuleb üles leida. Igas punktis on lahendamiseks mõni ülesanne: tuleb vastata küsimusele, pilte joonistada või värvida või hoopis kuulata helisid.

Saatjaks Vigri

Tartu ülikooli loodusmuuseumi mängukaardil ootavad avastamist punktid, mis on seotud hülgepoiss Vigri tegemistega.

Loodusmuuseumi loodus­­hariduse spetsialist Karin Pai sõnas, et nende muuseumi programm sobib ennekõike 4–6-aastastele lastele. Tulla võib ka terve lasteaiarühm, ent siis soovitab ta koos muuseumiga leida külastuseks sobiva aja, mil pole teisi suuri rühmi juba ees.

«Kes on korra meie muuseumis käinud, võib mõelda, et on väga palju juba näinud, aga teised nüansid teevad selle külastuse teistsuguseks,» sõnas Pai. «Lastele pakub märkamine ja otsimine põnevust.»

Avatud mänguväljade festivali projektijuht Jelena Tšekulajeva rääkis, et teist aastat peetava festivali põhiprogrammis osaleb üldse ligi 30 muuseumi. Neis kõigis on oma mänguväli, mis tuleb kaardi abil läbida, ning iga muuseumikülastusega saab koguda templeid. Usinamaid templikogujaid ootavad auhinnad.

«Ma loodan, et koolivaheajal leiavad pered aega, et minna Tartust Tallinna, miks mitte ka Haapsallu,» andis Tšekulajeva vihje, kuidas rohkem templeid koguda. Tartu linnas osaleb festivali põhiprogrammis neli muuseumi, lisaks põllumajandusmuuseum Tartu külje all.

Soodsam pilet

Ent festivalil on ka kõrvalprogramm, kus paljud teised muuseumid on välja mõelnud oma üritusi, mida siduda merekultuuri aastaga. Muist muuseume ootavad külastajaid tavapärase muuseumipiletiga, kuid on neidki, kes on festivali puhul piletihinda langetanud.

Tšekulajeva rääkis, et mõne muuseumi kohta võib esmapilgul küll küsida, mis on sel seost merega, kuid tegelikult leiab neid seoseid küllaga.

Ta tõi näite põllumajandusmuuseumist, et ammustel aegadel valmistati laevapurjesid lambavillast ning paljud meie igapäevased köögiviljad on jõudnud kunagi siia mere kaudu kaugetelt maadelt.

Tähetornis saab aga teada, kuidas meremehed taevatähtede abil õigel teel püsivad.

Peale avatud mänguväljadel näpuga kaardil järje ajamise ootab lapsi muuseumides veel üks ülesanne. Nimelt tuleks sealt üles leida kolm Lastejaama tegelast, Rapsik, Haliluu või Redi, teha neist pilt ja saata Lastejaama. Kõigi pildisaatjate vahel loositakse välja meeneid ja muuseumipileteid.

------

Avatud mänguväljad

Festival kestab 15. oktoobrist 6. novembrini.

Põhiprogrammis

•    Tartu ülikooli loodusmuuseum (4–6 a)

•    Tartu mänguasjamuuseum (7–10 a)

•    Põllumajandusmuuseum (7–10 a)

•    Tartu ülikooli kunstimuuseum (7–10 a)

•    Tartu tähetorn (11–14 a)

Kõrvalprogrammis

•    Tartu kunstimuuseumi perepäev «Meri ja Tartu» 22. oktoobril kell 12–15

•    Tartu ülikooli muuseum, Hullu Teadlase eksperiment 22. oktoobril kell 11–12.30

•    Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi külastajamäng näitusel «Kuningas Jalgpall. Eesti jalgpalli lugu» 22.–30. oktoobril K–P kell 11–18

•    Oskar Lutsu majamuuseumi muuseumitund «Laevapoisi päevilt» 26.–28. oktoobril kell 12–13

Mänguväljad on avatud tavapärastel muuseumi külastusaegadel.

Lisateave avatudfestival.ee

Tagasi üles