Tartu Postimees TEADE Online-intervjuu: esitage küsimusi Vasakparteile(53)
 «  12.veebruar 2007  » 
Logi sisse
Nimi
Parool
Registreeru
Unustasid parooli?
Vajuta siia
TOP kommentaarid
Blogid
Postimehe suusablogi
Hipbloogi
Tehnokratt
 Tartu Postimees > Varia 

Terve artikkel | Prindi | Saada sõbrale

Sirelilillat saatis tohutu edu
12.02.2007 00:01


1856. aastal püüdis keemiaüliõpilane William Perkin teha aniliinist sünteetilist hiniini. Aniliini ennast saadi kivisöetõrvast – see on toksiline õlijas ollus, millest valmistatakse ka ravimeid, näiteks panadooli ja tülenooli.

Sünteetilist hiniini luua püüdes avastas William Perkin aga värvaine, mis andis intensiivse lilla tooni – sirelililla.

Perkin taipas, et aniliinlilla avastamisel on majanduslik tähtsus, ning patenteeris oma avastuse. Isa rahalisel toel asutas ta Lääne-Londonisse Greenfordi maailma esimese sünteetilise värvi tootmise vabriku.

 Samal teemal:

Mustaverd plika musttuhat värviküsimust
1860. aastate moepealinnad Pariis ja London olid Perkini värvist vaimustunud. 1862. aasta kuninglikul näitusel kandis kuninganna Victoria sirelilillat siidkleiti.

William Perkini edu kannustas teisigi keemikuid. Lühikese ajaga loodi terve sünteetiliste värvide vikerkaar. Ka töösturid taipasid, et uudsed erksad ja samas odavad värvid on ostjate meelitajad.

1869. aastal töötati välja punase värvaine alisariini (sisaldub ka madarajuurtes) tootmise tehnoloogia ning 1897. aastal alustati sünteetilise indigosinise tootmist.

Sünteetiliste värvide hulk muudkui suurenes ning need hakkasid ka aina rohkem asendama looduslikke värve.

Poevärvidega saadi nii eredaid toone, mida taimevärvidega iial värvida ei õnnestunud. Need olid ka pesemis- ja valguskindlad.

Siis jõudsid aniliinvärvid ka Eestisse. Seni olid eestlaste rõivad olnud enamasti kas linavalged või lambapruunid, -hallid ja -mustad, nüüd hakkasid siinmail levima värviliste triipudega seelikud, vööd, kindad ja sukad. (TPM)

Jutud on sündinud tänu Eesti Rahva Muuseumi kunstnikuJane Liivi ja giidi Virve Tuubeli tarkustele. Lugude all on Kihnu kördi triibumuster.

Kas soovitad lugu teistele lugejatele?
Hinda Hinda Hinda Hinne: 5  

  Varem samal teemal:

Mustaverd plika musttuhat värviküsimust
12.02.2007 00:01
 
Postimees
Varia
Online intervjuud
Blogid
Kaebusteraamat
Tarbija24
Avalik uudisvoog
Elu24
Sport
18:33 Microsofti uus operatsioonisüsteem Vienna saabub aastal 2009

18:03 Iraan alustas «nähtamatute» Stealth-lennukite masstootmist

17:34 Samsung lõi taas maailma kõige õhema mobiiltelefoni 20
09:49 Jõgeva politseiinfo

09:49 Kaitsevägi muutus üheks valitsusasutuseks

09:48 Lõuna-Eesti Päästekeskuse operatiivsündmuste kokkuvõte 31. detsember
©1995-2012 Postimees | Kasutustingimused | Töötajad | Reklaam | Kontakt Uudised | Sport | Tarbija24 | Elu24 | Ilm | TV kavad | Koomiks | Telli ajaleht | Arhiiv | Paberleht | RSS feed