Sulge aken


 
Maksimarket.
Foto: Ove Maidla
Maksimarket lasi krooni kursi vabaks
09.06.2008 00:01
Jüri Saar, Tartu Postimees

Kaks Tartu näitsikut olid rabatud Lõunakeskuse Maksimarketi paindlikkusest Eesti krooni ja euro kursi arvutamisel. Ebasoodsaimal juhul oli euro hind 47,67 krooni, parimal 9,35 krooni.

Tavatu paindlikkus tuli ilmsiks suviste jookide hinnasiltidelt, kus Maksimarket oli toote liitrihinda kroonidest eurodeks teisendades saanud uskumatuid tulemusi.

Nii näiteks on 1,5-liitrise Gin Mohhito liitrihind kroonides 25,93, aga eurodes 2,49, mis teeb kursiks 10,41. 2,49 eurot on liitrihind ka A. le Coqi poolteiseliitrisel longerol, kuid hind kroonides on hoopiski 23,27, mis teeb kursiks 9.35. Seega eelistada tuleks ostu kroonides.

Eurode eest oleks aga mõttekas võtta 0,33-liitrist longerot, mille hind liitri kohta on vaid 82 eurosenti, kuid kroonides 39.09. Selle joogi puhul on kurss koguni 47,67.

Maksimarket pakkus välja toote ka neile, kellele on meelepärane Eesti Panga poolt fikseeritud krooni ja euro kurss, mis on stabiilselt püsinud 15,646. Pangaga sama meelt oldi Gin Long Drink Safari puhul. 33,80 krooni võrdus 2,16 euroga.

Kuid ka pooleliitrisel Gin Mohhitol tuli liitrihind kroonides 33.80, ent eurodes vaid 1,08. Kursiks 31,29.

Hinnasilte üles pildistanud tartlane Karin Palo ütles, et kummalisi silte oli veel palju, märksa rohkem kui toimetusele läkitatud kuuel fotol. Viga kordus näiteks ka tuuleklaasivedelikul.

Tartu Maksimarketi juhataja Helve Kaljumägi oli avastusest üllatunud, kuid ütles, et vea põhjus pole Tartus, sest kõik sildid koostatakse Tallinnas, Tartus trükitakse need vaid arvutist välja. Vigadele pole seni keegi tähelepanu juhtinud ja ka poetöötajad pole neid avastanud.

Kaljumägi nentis aga, et nende poes euro ei kehti, seega on neil siltidel ainult informatiivne tähendus. Samasugused sildid peaksid tema sõnul olema ka Tallinna poodides. Seal on eurodes arvestavaid kundesid aga küllaga.

Koos müügijuht Maarja Lelbretiga siltidesse süvenedes tekkis kahtlus, et eurodes väljendatud hind väljendab toote lõpphinda, mitte liitrihinda.

Eesti Tarbijateühistute Keskühistu kommunikatsioonijuht Regina Aasumets sõnas, et asjaolude selgitamiseks pöörduti kohe ETK kaupluste kassasüsteemide operaatori poole, kelleks on AS Nixor Eesti.

AS Nixor Eesti selgituste kohaselt on tegemist eksitusega, kuna süsteemis on üleliigne eurohinna taga olev mõõtühik (/ L).

Viga eemaldatakse ja alates esmaspäevast alustatakse hinnasiltide muutmist.



©1995-2012 Postimees