TEADEÜleskutse: saada suvefoto huvitavatest inimestest ja üllatustest(16)
Tartu Postimees
 «  09.september 2008  » 
Tee koduleheks Otsing Arhiiv Tellimine Reklaam/Advertising Töötajad Kuulutus ajalehte Tartumaa kinnisvara
» Täna
» Varia
Kultuuriaken
Täna Tartus
Jetsport CUP 2012, Eesti ja Balti MV 1.etapp jettide raja sõidus
Nahast tubakakoti valmistamise õpituba
AHHAA valgusenäitus "Ahhaa, särab ja säriseb!"
SEB 31. Tartu Rattaralli lastesõidud
Rahvarõivapäev Eesti Rahva Muuseumis
 Tartu Postimees > Lühiuudised 

Terve artikkel | Prindi | Saada sõbrale

Skulptuuriklassik Jaan Koorti teosed jõuavad kunstimuuseumisse


09.09.2008 15:28


Üle hulga aja saab Tartu kunstimuuseumis lähemalt tutvuda eesti skulptuuriklassiku Jaan Koorti teostega. Seekordsel näitusel on eksponeeritud lisaks skulptuurile ka tema maalid ja aktikrokiisid.

Vaatamata keerulistele majanduslikele tingimustele, eriti Pariisi aastatel (1905-1915) mõjuvad ta tööd omanäolistena ja värskendavalt  ka tänapäeval, kirjeldas väljapanekut Enn Lillemets Tartu kunstimuusemist. Näitusel saab näha ka tema töid keraamikas: portreid, loomi ja tarbekunsti esemeid.

Jaan Koort oli mitmekülgselt andekas inimene, mängis viiulit, oskas võõrkeeli, oli aktiivne kunsti ja kunstielu tutvustavate artiklite autor ajalehtedes, kuid ennekõike oli ta kunstnik, kes on jätnud sügava jälje eesti kujutava -ja tarbekunsti ajalukku. Tema maalidest õhkub skulptorile omast monumentaalsust, olgu tegemist natüürmordi, linnavaate või maastikuga.

«Skulptuuris saame imetleda Koorti oskust avada kujutatavate sisemaailma, olgu nendeks täiskasvanud või lapsed. Moodustavad ju erinevate laste ja abikaasa tundlikud, hingestatud portreed eri materjalides ühe olulisema, õnnestunud osa tema loomingus «Naise pea» (1921, pukspuu), «Tütarlaps patsidega» (1930, pronks). Võib vist lisada, et meie skulptuuri selles osas ongi Koort siiani ületamatu,» lausus Lillemets.

Tema eriline huvi keraamika, glasuuridega katsetamisese vastu viisid ta 1934. aastal tööle Moskva lähedale Gželi keraamikatehase kunstilise juhi kohale.

Jaan Koort suri Moskvas 14. oktoobril 1935. aastal, urn tuhastatud põrmuga toodi 6. novembril Tallinnasse ja maeti 11. juulil 1976. aastal koos abikaasa Mari Koorti põrmuga Rahumäe kalmistule.

Muuseum avab Koorti näituse reedel, 12. septembril kell 16. Avatuks jääb see  detsembrini.

Toimetas Risto Mets, Tartu Postimees

Kas soovitad lugu teistele lugejatele?
Hinda Hinda Hinda Hinne: 0  
 
Gallup
Kas kannate helkurit? (1422)
Jah, alati
44.5%
Ei, mitte kunagi
19.0%
Mõnikord
36.5%
 
Gallup
Kas Tartu tänavad said suvise remondiga korda? (619)
Jah, päris heaks said
 10.18%
Veidi läks paremaks küll
 56.70%
Olukord pole muutunud
 13.73%
Hoopis viletsamaks on tänavad läinud
 6.30%
Vahet pole, kevadeks sõidetakse niikuinii auklikuks
 13.09%




Tartu lühiuudised
15:28 09.09
Skulptuuriklassik Jaan Koorti teosed jõuavad kunstimuuseumisse
14:08 09.09
Botaanikaaia kõrval saab korda terve Emajõe tänavalõik
13:55 09.09
Linn remondib kutsehariduskeskuse õpilaskodu ise sentigi kulutamata
13:48 09.09
Reiniku kool avab klassi kasvatusraskustega lastele
09:33 09.09
Politsei palub abi kolme plekimõlkimise selgitamisel
14:27 08.09
Tartu maavalitsus otsib Piirissaare liinile laevnikku
13:54 08.09
Üliõpilaskonverents lahkab teaduse mõtet ja olemust
12:32 08.09
Politsei palub abi otsasõidu asjaolude selgitamisel
Kõik tänased
Postimees.ee
Videouudised
Online intervjuud
Poliitfoorum
Kaebusteraamat
Blogid
Tarbija24
Avalik uudisvoog
Elu24
Sport
15:53 Eestis tuleb müügile kaerapiim

14:51 Õhtune retseptisoovitus: wasabi-seesami ceviche

14:27 Nissan: naised on andekad autojuhid
09:49 Jõgeva politseiinfo

09:49 Kaitsevägi muutus üheks valitsusasutuseks

09:48 Lõuna-Eesti Päästekeskuse operatiivsündmuste kokkuvõte 31. detsember
©1995-2012 Postimees | Kasutustingimused | Töötajad | Reklaam | Kontakt Uudised | Sport | Tarbija24 | Elu24 | Ilm | TV kavad | Koomiks | Telli ajaleht | Arhiiv | Paberleht | RSS feed